Hap

Věděl by někdo o nějakém způsobu jak se zlepšit ve strategickém/tak­tickém myšlení?

Teď nemyslím šachy a různé deskové hry. Nejlépe knížky klidně i články na inspiraci ;) Díky

Nejlepší odpověď
Anikitos

Nejlepší je cvik – takže hrát logické, strategické hry nejlépe šachy, i když ti to ze začátku třeba vůbec nepůjde, dobrým cvikem se můžeš zlepšit na profesionální úroveň. Můžeš zkusit hrát i strategické onlinovky, křížovky (sudoku).

Zkus se učit matematiku sám pro sebe. Když si jen tak propočítáváš příklady a sám nad nimi přemýšlíš, tak ti to pomůže rozvíjet logické myšlení. Stejně tak to platí např. i o fysice. Nebo např řešit hádanky, hlavolamy. Ze začátku to fakt může štvát, když člověk ještě nemá vybudovanou „logickou inteligenci,“ musí se jí prostě postupně naučit (je kec, že když se někdo nenarodí s logickým/stra­tegickým uvažováním, tak už ho v životě nezíská — vše se dá naučit; i třeba to v čem je člověk nejhorší — a ze své slabiny může udělat svou přednost). :)

Pokud chceš zlepšit taktické (logické) myšlení, ale nechceš hrát logické hry, přečti si nějaká klasická filosofická díla (nejlépe vojenské) – mělo by to rozvíjet takové myšlení, jaké chceš:
Umění války — Sun-c'
Úvahy o umění válečném — Machiavelli
Vladař — Machiavelli
Válečné paměti — Caesar
Hovory — Konfucius
Hovory k sobě — M. Aurelius
(je ale třeba přemýšlet nad tím, co, jak a proč bylo to a ono vykonáno, aby se dosáhlo cíle – vyhrála válka,…)

Bohatství Národů — Adam Smith (o smyslu ekonomie, donutí člověka o tom myslet a zlepšovat tak jeho pozornost, když se to snaží pochopit).

Dobré může být i cvičení/spor­tování/běh, naučit se žonglovat = vše souvisí se vším – psychika, fyzika i myšlení se může vzájemně docela dost ovlivňovat… takže kromě toho, že se člověku líp prokrví tělo a dostane tak víc energie (i k přemýšlení), tak má cvičení i značný vliv na mozek – zlepšení celkového myšlení, pozoronosti atd…

Ale stejně si myslím, že nejlepší je „praxe.“ V tomto případě hraní (různých) deskových her. A že jich je. Určitě si najdeš „tu svoji.“ Když se v tom člověk naučí chodit a vyzná se v tom, tak není moc lepších pocitů než výhra ve strategických disciplínách/hrách ;)