Věděl by někdo

Co,nebo kdo je poltergeist? A proč?

Nejlepší odpověď
quentos

slovo poltergeist [poltrgajst] je německého původu (v překladu hřmotící, rámusící duch) a označuje paranormální jev spočívající v tom, že se v lidských obydlích zdánlivě samovolně pohybují předměty, například nábytek, dochází k výbuchům předmětů (nádobí, žárovek), samovzněcování předmětů, závadám elektroinstalace atd. Tento jev byl pozorován v mnoha oblastech světa, například v Indii se tento jev nazývá Mumbaj. Název pochází z toho, že jev býval tradičně interpretován jako projev ducha.

(podle české Wikipedie)

V poslední době byl za značné medializace tento jev pozorován ve Strašicích na Rokycansku.