Avatar uživatele
Zlatý

Ve kterých letech byly natočeny scénky s Hlustvisihákem? Tento typ humoru mi přijde jako nadčasový a nesmrtelný.

Našla jsem, že byly vydané v r,1994.
Nedávno jsem v rádiu slyšela Hlustvisiháka ve vrátnici a opět jsem se musela smát nahlas.
Tak pěkně vysvětlovat a hláskovat své jméno...... :-)

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

" Legendární Hlustvisihák vznikal postupně v 60 letech minulého století. Tomáš Pilát se v rozhovoru s Lubomírem Lipským v klubu hercova domovského Divadla ABC zeptal: Kde se to neobvyklé jméno Hlustvisihák vzalo? " Někdy kolem Někdy kolem roku 1960 jsem dostal z rozhlasu nabídku na sehrání skeče, nazvaného Ve vrátnici, jehož autorem byl maďarský autor jménem Királyi. Princip skeče byl v tom, že do vrátnice přichází jakýsi návštěvník s podivným jménem, chce dotat povolenku a jít dál. Překladatel to jméno z maďarštiny přeložil jako Hlustvisihák atd."

více v odkazu

http://radioservis-as.cz/…

Je pravda, že se dialogy dvou protagonistů L. Lupského a M. Homoly dají poslouchat i v současnosti.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele

annas...uděluji palec, akorát bych dodal, že v dalších scénkách už Hlustvisihákem je pan Lipský.Když se po čase lidi ptali, proč tomu tak je, Lipský odpovídal, že lidem se scénka líbila, ale Lipskému přisuzovali jméno Hlustvisihák.Tak autor Zelenka už to jméno ponechal Lipskému.


Avatar uživatele
Zlatý

První scénka byla v silvestrovském pořadu v roce 1964, skečů bylo potom Zelenkou napsáno asi 50.
"Do širokého povědomí se dostaly Zelenkovy scénky, v nichž na postavě Hlustvisiháka, nenapodobitelně interpretovaného Lubomírem Lipským, podroboval kritice tupost malých českých byrokratů. Od roku 1964, kdy se Hlustvisihák zrodil v silvestrovském pořadu (v první scénce toto jméno ovšem ještě nenesla postava vrátného, hraná Lipským), napsal Zelenka v průběhu let celkem asi 50 skečů, ve kterých poměřuje úřednickou omezenost Hlustvisihákovu s celou řadou odlišných prostředí (jen namátkou: Hlustvisihák na nádraží, H. na třídní schůzce, H. mění byt, H. na návštěvě u dozorčího kasáren...). Obliba této figury byla velká a vedla k vytvoření estrádní skupiny, v níž po boku L. Lipského vystupovali především M. Homola, D. Klapka, S. Májová, někdy také V. Menšík a ovšem autor scének B. Zelenka. Pod názvem Hlustvisihák a ti druzí kočovala skupina po mnoha estrádních pódiích celé republiky. S půvabným smyslem pro sebeironii zformuloval Bedřich Zelenka svou stručnou charakteristiku: "Vyšel jsem z chudičkých poměrů. Dík celoživotní houževnaté píli a pracovitosti jsem se do nich zase dostal." :-))
http://www.rozhlas.cz/…

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 3824
Zlatý Drap 2288
Zlatý led 1652
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý marci1 1275
Zlatý quentos 1183
Zlatý Kepler 872
Zlatý mosoj 847
Zlatý gecco 818
Zlatý vagra 799

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.