Ve kterých časových obdobích se na našem území platilo grošem, dukátem, krejcarem a jaké měně se říkalo bílé peníze?

Nejlepší odpověď
annas

Mám dojem, že už zde podobná otázka byla, ale nemůžu ji najít.

Historie našich platidel je v odkazu
http://stribrnak­.cz/historie-penez-v-cesku/

Nejstarší byl " Statér (něm. Regenbogenschüssel­chen = duhovky) – zlaté a stříbrné mince Keltů z 1. století př.n.l. Dělení statéru na třetiny, osminy a čtyřiadvacetiny

Stříbrné denáry, Brakteáty – lat. bructea = tenký plech atd.

Poslední peníze do vzniku ČSR byly

Šajny – byly vydávány po vyhlášení státního bankrotu v roce 1811

Koruna a haléř – tuto měnu zavedlo Rakousko Uhersko 2. 8. 1892. Byla to reakce na otevření velkých zlatých dolů v USA.

Po vzniku Československa byly tehdejší bankovky okolkovány a prohlášeny za první československé státovky; v mnohokrát pozměněné podobě platí dodnes."