Kajbl

Co je správně: „V tisících balících“, nebo „V tisících balíků“?

Celá věta:
„Přes hranice jsou tyto látky pašovány v tisících balíků ročně“
nebo
„Přes hranice jsou tyto látky pašovány v tisících balících ročně“

Je správně první varianta, protože v kom čem – v tisících koho čeho – balíků? Osobně mi jde druhá věta přes jazyk lépe.

Nejlepší odpověď
annas

Tazatel se ptá na pád podst. jména balíček, nikoliv na jeho skloňování. Jde o pád počítaného předmwětu po číslovce tisíc.

Připomenu pravidlo.
https://priruc­ka.ujc.cas.cz/?id=792

„Ve spojení číslovek sto, tisíc, milion, miliarda s počítaným předmětem je vedle 2. p. možná i shoda pádu počítaného předmětu s pádem číslovky: s třemi tisíci diváků/diváky, před třemi sty tisíci let/lety.“

Z toho plyne, že oba tvary jsou správné,

Další odpovědi
Filip84

Balík se skloňuje takto:

pád / číslo – singulár – plurál

nominativ – balík – balíky
genitiv – balíku – balíků
dativ – balíku – balíkům
akuzativ – balík – balíky
vokativ – balíku – balíky
lokativ – balíku – balících / balíkách
instrumentál – balíkem – balíky

Když si nejsem jistý, pomohu si pomocnou otázkou, jako fakani v třetí třídě:

Přes hranice jsou pašovány látky. V tisícovkách koho, nebo čeho, jsou pašovány? V tisícovkách balíků.

Jakému pádu připadá pomocná otázka „koho, čeho“? Druhému pádu, genitivu.

To je první část, budeme uvádět v genitivu plurálu.

Druhá část: slovo tisícovka.

Slovo „tisící“ je užito chybně, anžto se nebavíme o tom, že Robert Grasel pašoval „tisící prvý“ balík, ale o tom, že se ročně pašují „tisícovky“ balíků, ne?

Takže nikoli tisící, ale tisícovka budeme skloňovat, ve významu „číslice 1000“. Skloňuje se takto:

pád / číslo – singulár – plurál

nominativ – tisícovka – tisícovky
genitiv – tisícovky – tisícovek
dativ – tisícovce – tisícovkách
akuzativ – tisícovku – tisícovky
vokativ – tisícovko – tisícovky
lokativ – tisícovce – tisícovkách
instrumentál – tisícovkou – tisícovkami

Otázka stejná: v jakém množství, v kom, v čem jsou ty balíky pašovány? V množství tisícovek. Lokativ, šestý pád, o kom, o čem.

Takže Tvá věta bude znít:

Přes hranice jsou tyto látky pašovány v tisícovkách balíků.

Zdroj: https://www.u­mimecesky.cz/cvi­ceni-podstatna-jmena-pady

Roman71

První varianta je správně 🙂

aliendrone

Podstatné je podle mne to, že „balík“ je podstatné jméno rodu mužského, neživotného a skloňuje se podle vzoru „hrad“. Takže >> v BALÍCÍCH. 🙂

Upozorňuji, že filologické vědy NEJSOU mojí silnou stránkou. Jsem ALIENDRONE! A tudíž krzevá ňákou tu násodebilku, prasárničky, chlastík a tak vůbec. 😉 😁