annas

V kterém díle a koho charakterizuje naše spisovatelka těmito slovy „Dobrá hospodyně pro pírko i přes plot skočí“?

O této české spisovatelce se již několikrát i na Odpovědích psalo. Ale jde o významou ženu, vlastenku, proto ji znova připomínám. Narodila se 4. 2. Rok narození nejasný.

Z kterých oblastí čerpala pro své dílo? V čem se projevilo spisovatelčino vlastenectví? Znáte některé její povídky?

Nejlepší odpověď
vagra

Božena Němcová, rozená Barbora Novotná, později Barbora Panklová – česká spisovatelka. Je považována za zakladatelku novodobé české prózy.
Ukázka je z Babičky
Povídky- např.Chyže pod horami, Pan učitel, Divá Bára, Chudí lidé, Národní báchorky a pověsti
Větší prózy – Babička, V zámku a v podzámčí
Náměty čerpala z venkovského prostředí a života

Zdroj: V.E.- upraveno

Další odpovědi
oskar

Babička od Boženy Němcové.

hanulka11

Božena Němcová, dívčím jménem Barbora Panklová, se narodila ve Vídni 4. února 1820 v rodině panského kočího Johanna Pankla, rakouského Němce. J~jí matka Terezie Novotná byla Češka a ve Vídni sloužila. Jako malé dítě se Němcová přestěhovala s rodiči na panství vévodkyně Zaháňské do Ratibořic u České Skalice.
Němcová má svou tvorbou podíl i na sbližování českého a slovenského národa a je- jich kultur (Chýše pod horami, Pohorská vesnice), které mělo také význam politický, i když Němcová někde vztahy idealizovala, zejména v otázkách obecně společenských – jak je tomu právě v Pohorské vesnici.

Pro svou českost i myšlenkovou hloubku se stala Němcová a její dílo nejen zdrojem inspirace pro výtvarníky a hudební skladatele, ale i zdrojem naděje a odvahy mnohým českým spisovatelům pozdějších generací, zvláště v těžkých dobách národních dějin, jak o tom podávají svědectví verše Dykovy , Halasovy, Seifertovy, stati a studie Horovy, Fučíkovy a jiných. Vladislav Vančura o ní napsal (asi r. 1940): "Božena Němcová je geniální spisovatelka a všechno, co je lidské, a všechno, co je životné, je v ní obsaženo. Její dílo se přebudovává podle potřeb a rytmu současného života. Pokaždé vstupuje tak do popředí jiná složka jejího díla a mění seskupení všech složek ostatních. To jsou právě znaky nesmrtelnosti, to jsou znaky arciděl.

její díla např. Babička Karla, V zámku a podzámčí ,a další ......všechny její díla jsou vlastně povídání o chudém lidu z kterého vzešla .

Zdroj: http://svet-literatury.wz­.cz/autori/nem­cova.htm