Avatar uživatele
annas

V detektivce se říká, že vrahem je zahradník. Je-li zahradníkem kozel, může být i vrahem? Tomu aby kozel rozuměl….

Bereme-li doslova známá rčení, jak je vysvětlit, když je použijeme v jiném kontextu?

Spojení „vrahem je zahradník" je vysvětlené v odkazu
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/vrahem-je-zahradnik-proc

Užití slov v jiném kontextu či významu svědčí o bohatosti českého jazyka…

Co znamená rčení "ovce od kozlů oddělit?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 8Pro koho je otázka zajímavá? vagra, Andělé, johana 56, Drap, fcoop, redy, briketka10, gagaga před 2520 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Drap

Odpoveď byla označena jako užitečná

Ano. Může za to bohatost a krása českého jazyka. Kozel je v tomto případě zástupné pojmenování v detektivce někoho nedůležitého, nenápadného. Takže v tomto pojetí ten „kozel“ může být i vrahem a zpravidla bývá.
Obdobné je to i u rčení ovce od kozlů oddělit. I když obě zvířata si jsou dosti podobná, mají naprosto rozdílnou povahu a i jiné chování. V přeneseném smyslu tedy i všichni, kteří se jeví jako stejní, zapadající do stejní kategorie mohou být odlišní., a nemusí se to na první pohled dost dobře rozeznat kdo je kdo. Pokud na dalekém kopci uvidím pást se ovce a kozy společně, obtížně budou na první pohled rozeznatelné, kdo je kdo. Po delším pozorování podle pohybů a chování dokáži i na tu dálku rozeznat.

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?annas Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Kepler

Kozel zahradníkem – už to je na pováženou. Pracuje ve střetu zájmů! To je jako Andrejko ministrem financí. A jestli se ještě zaplete do vraždy… ne, nechtěl bych být jeho obhájcem. To poslední rčení jsem ještě neslyšel a netuším co znamená. Že by vybírat ministry mezi ovčany?

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Kelt

Pokud se jedná o spojení „Vrahem je zahradník“, vzpomínám na detektivní seriál Haló stopa. Tam byl zrovna příběh, že vrahem je zahradník. Zahradník byl opravdu vrah, zabil spisovatele, který se mu smál , že vrahem nemůže být nikdy zahradník. Nějak toto povolání nebylo považováno za tak důležité, aby se dostalo do detektivky jako pachatel.
Aby tomu kozel rozuměl . Spojení s kozlem neznám, spíše ˇAby se v tom čert vyznal. V tom se ani prase nevyzná. Ale může to být okrajové podle oblasti.
Oddělit ovce od kozlů, zrní od plev.
Pokud jde o použití slov v jiném kontextu – prosím.
Například slovo hradí- Je základem pro uhrazení částky – zaplacení,
něco oddělí přehradí, použije něco místo něčeho jiného – nahradí.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
marci1

Vrahem může být i kozel (svěřili něco nepravé osobě).
Význam „ovce od kozlů oddělit“:
Až přijde Syn člověka ve své slávě a všichni andělé s ním, posadí se na trůnu své slávy; a budou před něho shromážděny všechny národy. I oddělí jeden od druhých, jako pastýř odděluje ovce od kozlů, ovce postaví po pravici a kozly po levici.

Tehdy řekne král těm po pravici: ‚Pojďte, požehnaní mého Otce, ujměte se království, které je vám připraveno od založení světa. Neboť jsem hladověl, a dali jste mi jíst, žíznil jsem, a dali jste mi pít, byl jsem na cestách, a ujali jste se mne, byl jsem nahý, a oblékli jste mě, byl jsem nemocen, a navštívili jste mě, byl jsem ve vězení, a přišli jste za mnou.‘ Tu mu ti spravedliví odpoví: ‚Pane, kdy jsme tě viděli hladového, a nasytili jsme tě, nebo žíznivého, a dali jsme ti pít? Kdy jsme tě viděli jako pocestného, a ujali jsme se tě, nebo nahého, a oblékli jsme tě? Kdy jsme tě viděli nemocného nebo ve vězení, a přišli jsme za tebou?‘ Král jim odpoví a řekne jim: ‚Amen, pravím vám, cokoliv jste učinili jednomu z těchto mých nepatrných bratří, mně jste učinili.‘

Potom řekne těm na levici: ‚Jděte ode mne, prokletí, do věčného ohně, připraveného ďáblu a jeho andělům! Hladověl jsem, a nedali jste mi jíst, žíznil jsem, a nedali jste mi pít, byl jsem na cestách, a neujali jste se mne, byl jsem nahý, a neoblékli jste mě, byl jsem nemocen a ve vězení, a nenavštívili jste mě.‘ Tehdy odpoví i oni: ‚Pane, kdy jsme tě viděli hladového, žíznivého, pocestného, nahého, nemocného nebo ve vězení, a neposloužili jsme ti?‘ On jim odpoví: ‚Amen, pravím vám, cokoliv jste neučinili jednomu z těchto nepatrných, ani mně jste neučinili.‘ A půjdou do věčných muk, ale spravedliví do věčného života."
http://www.roz­hlas.cz/nabozen­stvi/rannislo­vo/_zprava/977912

Když Ježíš popisoval budoucí období soudu, řekl: „Až přijde Syn člověka ve své slávě, . . . oddělí lidi jedny od druhých, právě jako pastýř odděluje ovce od kozlů.“ (Matouš 25:31, 32) Proč pastýři tyto dva druhy zvířat oddělovali?

Normálně tvořily ovce a kozy jedno stádo a přes den se pásly společně. Na noc je pastýři zavírali do ohrad, aby je chránili před divokými zvířaty, zloději a chladem. (1. Mojžíšova 30:32, 33; 31:38–40) Do ohrad tyto dva druhy zvířat umísťovali odděleně, aby relativně poddajné ovce, zvlášť samice a jehňata, chránili před agresivnějšími kozami, které by jim mohly ublížit. Pastýř také odděloval ovce od koz, když „rodily a když je dojil a stříhal,“ říká kniha All Things in the Bible (Všechno, o čem se píše v Bibli). Ježíšovi posluchači práci pastýřů často pozorovali, nebo ji dokonce dělali, a proto pro ně Ježíšovo přirovnání bylo snadno pochopitelné.
https://www.jw­.org/cs/publi­kace/casopisy/wp2015010­1/eunuchove-pastyri-v-biblickych-dobach/

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
pepe88

Kozel,zahradník,vrah.
Kozel,pivo,op­timista. :D

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek