annas

V detektivce se říká, že vrahem je zahradník. Je-li zahradníkem kozel, může být i vrahem? Tomu aby kozel rozuměl….

Bereme-li doslova známá rčení, jak je vysvětlit, když je použijeme v jiném kontextu?

Spojení „vrahem je zahradník" je vysvětlené v odkazu
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/vrahem-je-zahradnik-proc

Užití slov v jiném kontextu či významu svědčí o bohatosti českého jazyka…

Co znamená rčení "ovce od kozlů oddělit?

Nejlepší odpověď
Drap

Ano. Může za to bohatost a krása českého jazyka. Kozel je v tomto případě zástupné pojmenování v detektivce někoho nedůležitého, nenápadného. Takže v tomto pojetí ten „kozel“ může být i vrahem a zpravidla bývá.
Obdobné je to i u rčení ovce od kozlů oddělit. I když obě zvířata si jsou dosti podobná, mají naprosto rozdílnou povahu a i jiné chování. V přeneseném smyslu tedy i všichni, kteří se jeví jako stejní, zapadající do stejní kategorie mohou být odlišní., a nemusí se to na první pohled dost dobře rozeznat kdo je kdo. Pokud na dalekém kopci uvidím pást se ovce a kozy společně, obtížně budou na první pohled rozeznatelné, kdo je kdo. Po delším pozorování podle pohybů a chování dokáži i na tu dálku rozeznat.

Další odpovědi
Kepler

Kozel zahradníkem – už to je na pováženou. Pracuje ve střetu zájmů! To je jako Andrejko ministrem financí. A jestli se ještě zaplete do vraždy… ne, nechtěl bych být jeho obhájcem. To poslední rčení jsem ještě neslyšel a netuším co znamená. Že by vybírat ministry mezi ovčany?

Kelt

Pokud se jedná o spojení „Vrahem je zahradník“, vzpomínám na detektivní seriál Haló stopa. Tam byl zrovna příběh, že vrahem je zahradník. Zahradník byl opravdu vrah, zabil spisovatele, který se mu smál , že vrahem nemůže být nikdy zahradník. Nějak toto povolání nebylo považováno za tak důležité, aby se dostalo do detektivky jako pachatel.
Aby tomu kozel rozuměl . Spojení s kozlem neznám, spíše ˇAby se v tom čert vyznal. V tom se ani prase nevyzná. Ale může to být okrajové podle oblasti.
Oddělit ovce od kozlů, zrní od plev.
Pokud jde o použití slov v jiném kontextu – prosím.
Například slovo hradí- Je základem pro uhrazení částky – zaplacení,
něco oddělí přehradí, použije něco místo něčeho jiného – nahradí.

marci1

Vrahem může být i kozel (svěřili něco nepravé osobě).
Význam „ovce od kozlů oddělit“:
Až přijde Syn člověka ve své slávě a všichni andělé s ním, posadí se na trůnu své slávy; a budou před něho shromážděny všechny národy. I oddělí jeden od druhých, jako pastýř odděluje ovce od kozlů, ovce postaví po pravici a kozly po levici.

Tehdy řekne král těm po pravici: ‚Pojďte, požehnaní mého Otce, ujměte se království, které je vám připraveno od založení světa. Neboť jsem hladověl, a dali jste mi jíst, žíznil jsem, a dali jste mi pít, byl jsem na cestách, a ujali jste se mne, byl jsem nahý, a oblékli jste mě, byl jsem nemocen, a navštívili jste mě, byl jsem ve vězení, a přišli jste za mnou.‘ Tu mu ti spravedliví odpoví: ‚Pane, kdy jsme tě viděli hladového, a nasytili jsme tě, nebo žíznivého, a dali jsme ti pít? Kdy jsme tě viděli jako pocestného, a ujali jsme se tě, nebo nahého, a oblékli jsme tě? Kdy jsme tě viděli nemocného nebo ve vězení, a přišli jsme za tebou?‘ Král jim odpoví a řekne jim: ‚Amen, pravím vám, cokoliv jste učinili jednomu z těchto mých nepatrných bratří, mně jste učinili.‘

Potom řekne těm na levici: ‚Jděte ode mne, prokletí, do věčného ohně, připraveného ďáblu a jeho andělům! Hladověl jsem, a nedali jste mi jíst, žíznil jsem, a nedali jste mi pít, byl jsem na cestách, a neujali jste se mne, byl jsem nahý, a neoblékli jste mě, byl jsem nemocen a ve vězení, a nenavštívili jste mě.‘ Tehdy odpoví i oni: ‚Pane, kdy jsme tě viděli hladového, žíznivého, pocestného, nahého, nemocného nebo ve vězení, a neposloužili jsme ti?‘ On jim odpoví: ‚Amen, pravím vám, cokoliv jste neučinili jednomu z těchto nepatrných, ani mně jste neučinili.‘ A půjdou do věčných muk, ale spravedliví do věčného života."
http://www.roz­hlas.cz/nabozen­stvi/rannislo­vo/_zprava/977912

Když Ježíš popisoval budoucí období soudu, řekl: „Až přijde Syn člověka ve své slávě, . . . oddělí lidi jedny od druhých, právě jako pastýř odděluje ovce od kozlů.“ (Matouš 25:31, 32) Proč pastýři tyto dva druhy zvířat oddělovali?

Normálně tvořily ovce a kozy jedno stádo a přes den se pásly společně. Na noc je pastýři zavírali do ohrad, aby je chránili před divokými zvířaty, zloději a chladem. (1. Mojžíšova 30:32, 33; 31:38–40) Do ohrad tyto dva druhy zvířat umísťovali odděleně, aby relativně poddajné ovce, zvlášť samice a jehňata, chránili před agresivnějšími kozami, které by jim mohly ublížit. Pastýř také odděloval ovce od koz, když „rodily a když je dojil a stříhal,“ říká kniha All Things in the Bible (Všechno, o čem se píše v Bibli). Ježíšovi posluchači práci pastýřů často pozorovali, nebo ji dokonce dělali, a proto pro ně Ježíšovo přirovnání bylo snadno pochopitelné.
https://www.jw­.org/cs/publi­kace/casopisy/wp2015010­1/eunuchove-pastyri-v-biblickych-dobach/

pepe88

Kozel,zahradník,vrah.
Kozel,pivo,op­timista. :D