ZrzkaRyšavá

Uživím se překladatelstvím knih?

Ovládám velmi dobře angličtinu a ráda bych vystudovala vysokoškolský obor překladatelství, tlumočnictví. Avšak mí rodiče se mě od toho snaží odradit s tím, že se prý s touto prací nedokážu uživit. Proto bych ráda znala Váš názor. Předem děkuji za odpovědi.

Nejlepší odpověď
fcoop

Když si seženeš překlady.....­......uživíš se.
A v tom je ten problém.
Lidí,kteří ovládají cizí jazyk je dnes dost.
Nejde jen o to,mluvit a rozumět.
K dobrému překladu je nutné znát spoustu věcí…souvislos­ti,historie …je toho spousta.
Samozřejmě,že záleží na tom,co! člověk překládá.

Návod k automatické pračce nebude takový problém,jako – dejme tomu – román od Irvinga.

A nikde na nikoho nečekají.....ta dobrá místa jsou dávno obsazená.

Další odpovědi
Smode

Jediný člověk na úplně celém světě který rozhoduje o tom, zda se tím uživíš a nebo ne jsi jedině a pouze ty sama. Určitě je třeba myslet na to, že to lze ale bude to stále těžší a těžší. Proč? Protoże u nás krom Češtiny Anglicky začínají mluvit pomalu všechna batolata. Je možné se zaměřit třeba na specializaci (např. lékařské knihy). Kamarád třeba přeložil pár knih o tvoření webstránek a kamarádka AJ učí a ve volném čase překládá jako hráčka na klávesy také návody k syntezátorům.
Nejdůležitější je ale začít už teď. Představit si kam chceš dojít za 5 let třeba, přestat sedět a už překládat. Neboť jsou lidé kteří se na to zda můžou překládat nikde neptají a místo toho už překládají…zařaď se mezi ně i ty ;)

X4X4

Nenechte se odradit. Všechno jde, jen do toho musíte dát vše a být sama sebou.

ivzez

Budete-li dobrá a bude-li zájem o překlady knih…

Nuk nuk

Řekněme, že je reálné se tím uživit, za určitých okolností i docela dobře uživit. Máte vystudovaný obor, máte vysokoškolské vzdělání a ovládáte jazyk. To je docela dobrý vklad proto, aby se Vám zadařilo.
Nicméně hlavně začátky mohou být krušné. Konkrétně v angličtině je docela velká konkurence – velmi dobře anglicky umí dnes kde kdo – a nakaldatelství mají dost často už své ověřené a vyzkoušené překladatele, navíc často mívají i své představy o cenách za normostranu a často nechtějí jít výč než 100Kč na NS, a může tedy trvat nějakou dobu, než si uděláte takové renomé, aby Vás to finančně opravdu zajistilo.

Doporučuji Vám pár kroků, pokud se k tomuto zaměstnání rozhodnete.

  1. Rozhodněte se, jestli chcete překládat na volné noze (na základě živnostenského oprávnění) nebo jen pod nějakou překaldatelskou agenturou. Obojí má svá pozitiva i negativa.
  2. Pro začátek berte i překlady jiných textů než knih. Ono to může chvíli trvat, než Vám někdo nějakou nabídne a do té doby byste mohla také dřít bídu s nouzí.
  3. Zvažte jestli se nenaučit nebo dopilovat ještě nejaký další jazyk. Může se hodit.
  4. Pokud zvládáte i tlumočit, zkuste to. Já osobně na tlumočení nemám mozek, ale někdo zvládá i překlady i tlumočení.

Arne1

Manželka se překlady už mnoho let živí, ale není to žádný zázrak. Konkurence tlačí ceny dolů a nějaké doporučené minimální ceny za normostranu jsou většinou iluze. Prostě ber nebo vezme jiný.
Upozorňuji, že kromě jazyka, reálií a přehledu o spoustě oborů budeš potřebovat i dobré znalosti počítačových programů. Tedy kompletní balík MS Offfice jako základ, pak práce s PDF, nějaký základní grafický editor.