Duranga

Už od dětských let se nám říká, že otroctví neexistuje a že jsme svobodní lidé. Ale je tomu doopravdy tak?

Už od dětských let je nám říkáno, že otroctví neexistuje a že jsme svobodní lidé, ale je tomu doopravdy tak?

Jak vnímáte dnešní svět vy? Připadáte si opravdu svobodní?
Pravdou je, že člověk si může v životě svobodně rozhodovat o některých věcech, což mu dává pocit svobody, ale zkusme se na to podívat například z materiálního hlediska, třeba bydlení jako takové. Pokud chce mladý člověk v dnešní době vlastní bydlení a nemá žádné prostředky, které např. zdědil, tak je nejspíše nucen si vzít hypotéku, a obávám se, že v dnešních podmínkách to bude hypotéka skoro na celý život. Osobně bydlení jako takové považuji jako naprosto základní věc k životu a pokud bydlení bude člověk splácet reálně skoro celý svůj život, tak se tím v podstatě zotročí. Takový člověk tedy chodí do práce v podstatě jenom kvůli tomu,aby měl po práci kde složit hlavu a druhý den mohl jít zase pracovat. Není tedy svým způsobem takový člověk novodobí otrok?
Další věcí je, že občan ČR je nucen odvádět daně a platit si pojištění. V případě neplacení hrozí vězení – tím pádem člověk vlastně pracovat musí, aby ho nezavřeli. Jak tedy člověk může být svobodný, když je státem nucen pracovat? Co si o tom myslíte vy?

Zajímavý článek na stejné téma – https://pravy­prostor.cz/ob­cane-nebo-spis-novodobi-otroci/

Nejlepší odpověď
Drap

Tvá teorie je zcela scestná. Daně se platí nějakým způsobem v každém státě. Stát musí z něčeho žít a stát nic nevytváří. Z něčeho ale musí platit úředníky, policii, armádu, učitele, zdravotníky, z něčeho musí platit silnice, dráhy atd. Ohledně bydlení ser můžeš svobodě rozhodnout a žádné bydlení si nebudovat a žít jako bezdomovec. Je to na rozhodnutí každého jedince. Kdo by nám měl dát bydlení? Z čeho by se to platilo?

Další odpovědi
Kepler

Nikdo nemůže být absolutně svobodný. Svoboda jedněch končí tam, kdy začíná svoboda jiných. Můžeme být otroky svých vášní, závislostí nebo zdravotních omezení, ale ne otroky peněz. Peníze jsou jen omezujícím faktorem. Dnes nikdo nemusí pracovat pro jiné, pokud si najde jiný zdroj příjmů. Toto otroctví existovalo za socíku a říkalo se tomu „právo na práci“ a podle toho taky ta práce vypadala.

annas

Uvědomte si, význam slova otrok. Vaše úvaha je nesprávná. Možnost bydlení a hypoték je jiná skutečnost.

Otrok byl člověk, který někomu patřil, žil v jiných podmínkách, než je dnes. Vlastní vás někdo, nutí vás pracovat? Můžete třeba vyhrát, nebo něco zdědit atd., ale bohužel nic není zadarmo.

Používá se i s nadsázkou, když je někdo otrokem času, nebo je na něčem, případně na někom závislý. Může být i otrokem peněz, které jsou pro něho rozhodující bez oheldu na vše ostatní a snaží se je získat jakkoliv.

Existuje svoboda vnitřní i vnější. Vnější je omezená pravidly, zákonem , které je třeba dodržovat, pokud jde především o morálku. . Za jejich nedodržení pak následuje trest.

To, že je daná povinnost pracovat, abyste se vydělala, podílela se na plnění rozpčtu,, který slouží i k jiným účeleům? Kde by stát, tedy i vy, protože v něm žijete, získal peníze.

I v socialismu se muselo pracovat, komunismus neexistoval. Takže se zkuste zamyslet.

Edison

Absoltní svoboda neexistuje. Z toho je potřeba vycházet. A to nejen společensky, ale pořád jsme svázáni také fyzikou, elementární fyzikou a podobně. To je ale na zcela jinou diskusi.

autacek

Je, i není tomu tak. Předně by stálo za to zopakovat si pravopis.

Druhá věc je, že v životě nic není zadarmo. Vždy máš volbu. To, že tvá situace neumožňuje splnit si vše, po čem toužíš je a byla normální za každého společenského uspořádání, jde tedy jen o to, které je nejspravedlivější a hlavně schopné plnohodnotného fungování.

Tvůj příklad s bydlením, copak tě nutí někdo odstěhovat se od rodičů? Ti mají povinnost tě strpět, dle Zákona o rodině, doma do té doby, než budeš schopen postarat se o své základní životní potřeby (tedy klidně i v dospělosti). Copak tě někdo nutí pořizovat si bydlení vlastní, když na to nemáš? Copak nemáš příjem, aby sis našel, společně s partnerkou samostatný byt, ve kterém budete schopni hradit náklady na jeho provoz a třeba budete jen v nájmu, bez nějakých celoživotních závazků? Dříve rodina, co na to neměla, žila vícegeneračně i v jedné místnosti. Dnes máš možnost volby, ale nazýváš to otrokářstvím.

Léty prověřený systém každý dle svých schopností – každému dle jeho potřeb, v praxi nefungoval, lidi prostě dělat nebudou, pokud nebudou nějak motivování, výkon je přímo úměrný motivaci která je většinou vyjádřena finančně a neměl-li by sis za tyto obdržené finance (princip obchodu), co koupit, přestalo by tě to jaksi motivovat, něco dělat.

A na závěr, doplň si vzdělání, v našem státě je třeba platit daně a pojištění, pokud máš nějaký příjem, obdobně jako ve všech vyspělých státech jiných. U nás dokonce pokud nemáš nic, ani nic platit nemusíš, ani daně, ani pojištění, a ještě ti stát dá, z toho co vybere od těch, kteří pracují.