ivzez

Už jste viděli návrh zákona „proti prznění češtiny“? Co soudíte o návrhu a jeho autorech?

Nedávno se tu objevila otázka, jestli návrh zákona není útokem na pana premiéra ( https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/je-navrh-zakona-proti-przneni-cestiny-utokem-na-pana-premiera ). Krátce poté jsem návrh zahlédla na Facebooku, kde si ale mohl screenshot někdo „upravit pro své potřeby“.

Na návrh zákona o státním jazyce České republiky jsem se podívala až dnes.
Zákon ke stažení z webu PSP (PDF; 379 kB): https://www.psp­.cz/sqw/text/o­rig2.sqw?idd=142633

Zajímal by mne Váš názor na návrh zákona i na jeho autory. (Svůj komentář připojím později.)

Nejlepší odpověď
Palpatine

Viděl jsem to už na Novinkách. Myslím si, že autoři jsou sami pokrytci. Upozorňují na prznění českého jazyka, sami však mají chyby. K tomu není co dodat.

Další odpovědi
led

Prakticky v návrhu nie je nič nového. Český jazyk je aj v súčasnosti jediným štátnym jazykom Českej republiky. Užívanie jazykových menšín v úradnom styku určujú iné zákony. To v návrhu je bez zmeny. Užívanie slovenského jazyka v úradnom styku definuje zvláštny zákon, čo ostáva bez zmeny.

Skôr by som to považovala za pokus zákonným spôsobom zabrániť záplave inojazyčných nápisov, hlavne anglických a nemeckých na budovách, obchodoc, na tovaroch, včetne návodov a inej dokumentácie a v médiách, kde spisovnú češtinu už pomaly ani nepočujeme a nečítame.

Kepler

Znění návrhu zákona jsem ještě neviděl a zatím mě nezajímá, i když by jeho schválení nebylo od věci. Počítám, že schválen stejně nebude.

annas

Návrh zákona jsem četla hned po vložení poředchozího dotazu.

V přechodníku použili navrhovatelé nesprávný tvar. Nemělo by to být, ale stejně jako ministerstvo školství zavádí do výuky jiné patvary – uvedla jsem je nedávno ve své otázce – myslím si, že garantem by měl být ÚJCAV.

Připomenu definici spisovného jazyka

  1. čistě spisovná nebo prostě spisovná čeština, určená pro veškerý veřejný styk (vyznačuje se např. tvary píši, děkují, mohou). Má reprezentativní a úřední funkci.

Používá se standardně při oficiálních a úředních příležitostech, v úředních i jiných dokumentech, ve školách a veřejnoprávních médiích, běžně i v ostatních médiích, ať už tištěných, mluvených nebo internetových.

  1. hovorovou (spisovnou) češtinu, což je volnější forma spisovné češtiny s regionálními variantami, připouštějící některé jevy obecné češtiny, nejvýrazněji středočeskou a méně již moravskou a slezskou formu, určená pro běžný neoficiální mluvený styk (např. připouští tvary píšu, děkujou, můžou)."

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Spisovn%C3%A1_%C4%­8De%C5%A1tina

Takže z toho vyplývá, že všichni poslanci by měli vědět, co to spisovná čeština je a nevkládat do ní patvary, které nepatří do veřejného projevu,.

Žádný zákon, žádné definice toho, co je spávné, nepomůže, pokud se uživatelé jazyka nezamyslí na vhodnosti užívání mnohých slov.

To, že jazyk upadá, je vidět i v médiích, tisku atd. Už jsem se zmiňovala, že jen málokterý novinář se obrací na jazykové odborníky v Praze, zda je vhodné užít některý nový výraz či tvar, byť je český nebo převzatý.

Neměla by platit níže uvedená slova i u poslanců, ale především i u učitelů, kteří nevyučují přímo jazyk, ale odborné předměty?

Vše souvisí s něčím …

„Herec nebo moderátor by měl mluvit tak, aby to bylo vzorem i pro člověka, který se jazykem nezabývá. Aby měl nějakou představu, jak má správná čeština vypadat.“ – Gabriela Mikulková

Zdroj: https://citaty­.net/citaty-o-cestine/

Edison

Kapku přemýšlím nad par. 1, odst. 3. Taky si nejsem jist, jestli nemáme někde něco o „úředním jazyku“. Aby tu nedošlo k nějakýmu tomu dublování norem.

aliendrone

Jen další ukázka nemohoucnosti/ú­padkovosti systému. Politici ve skutečnosti DŮLEŽITÉ věci řešit NEMOHOU (pokud se chtějí udržet v politice), tak se snaží předsvědčit voliče o své užitečnosti/ak­čnosti podobnými nesmysly.

Češtinu má řešit ÚJČ, ne poslanci. Odborné věci přísluší odborníkům, ne kašpárkům, kteří sedí v poslanecké lavici často jen proto, že měli „hezčí kravatu a účes“, než jeho konkurenti. Jenže akademici z ÚJČ tak jako tak nic nedělají (vyjma zodpovídání dotazů jinak vzdělaných lidí, kteří se díky jejich nečinnosti na ně musí obracet – blbci se neptají, těm je to jedno), takže proč by si páni posranci nepřiložili polénko a nezviditelnili se, že? ;) :D :D

autacek

Jestli se Vám nezdá ten přechodník, tak já bych se raději věnoval srozumitelnosti obsahu mnoha zákonů. Třeba v NOZ se nově používají výrazy jak z První republiky, přitom mi vysvětlete proč.

ivzez

@Auťáček:

Ano, míním ten chybný přechodník. Nad NOZ se pozastavuji také (a nejen já nebo Vy).

Myslím si, že by měly být všechny zákony napsány tak, aby jim všichni rozuměli (podobně jako zákoník práce → ten má být napsán tak, aby mu rozuměli i lidé s nedokončeným základním vzděláním).

ivzez

V návrhu zákona „proti prznění češtiny“ mi chyba v přechodníku vadí více než u ostatních zákonů.

Mc Merkurion

… s tím souhlasím: kážou vodu a pijí víno …

aliendrone

Keplere>>> Návrh NEVIDĚLS a ani tě NEZAJÍMÁ, PŘESTO VÍŠ, že by „jeho schválení nebylo od věci“ !!! :D :D :D :D :D :D

Já bych ani po 10 minutách intenzivního přemýšlení nepřišel na LEPŠÍ argument PROTI dem(ent)okracii! Upřímně BLAHOPŘEJI!!! ;) :D :D

aliendrone

Bohužel, za TOHLE můžeš dostat jen jeden palec, ale kdyby to šlo, tak klikám (palcuji) několik minut! ;) :D :D :D

Edison

Mýlíš se, Aliendrone. Politici řeknou CO je potřeba, aby bylo správné a odborník řekne, jak toho dosáhnout. Nebo obráceně, odborník řekne, co je správné a politik vytvoří podmínky k dosažení správnosti. Ono je to totiž vždy o nějaké té symbioze… To je jako dělník a manager. Jeden bez druhého ve skutečnosti umřou hlady. Oba.

aliendrone

No vždyť o tom PÍŠI! Blbeček s hezkou kravatou mi říká, CO je správně. Pokud vím, tak tenhle nesmysl vyšel NIKOLIV od odborníků, ale právě od blbečků s hezčím účesem. :D :D
Ale i jinak se mýlíš v základu nebo spíš žiješ v nějakém vysněném světě. Dám ti příklad.
Odborník PO PRAVDĚ řekne, že je stát přebyrokratizovaný a neefektivní. A CO udělá politik? KULOVÝ! ;) :D :D
Teorie ponechej na PŠM (politické školení mužstva), život plyne jaksi JINUDY! ;) :D :D

Edison

Jistě, že jinudy, než kudy by měl. Ale taky jinudy, než si myslíš ty, čéče. Ono to „co je správně“ by nemělo být víc, než formulování všeobecného konsesu na věcech všeobecných. Pokud so totiž toto neprovede, pak má každý jinou představu o tom, co je správně a dochází od nedorozumění až k anarchii. Pránvím předisům se taky říká normy. Proč asi. Problém je ovšem v tom, že normální norma se snaží co nejméně omezovat většinové jednotlivce a respektovat ty menšinové. Jenže u nás to bohužel funguje poněkud jinak, no. To je celý ten problém. Ale nevychází jen od politiků, ale i od občanů, kteří místo toho, aby se chovali k sobě navzájem korektně hledají jak nejen normy, ale cokoli „ochcat“, včetně chování.

aliendrone

Tak je jasné, že žádný „ideální systém“ neexistuje a i to NEJ NEJ NEJ co bychom byli schopni vytvořit (teoreticky) by v praxi nevyhnutelně našlo své odpůrce.

Snaha „cokoliv ochcat“ jak píšeš JE PŘIROZENÁ vlastnost občana, pouze její míra je různá – a to bych obyčejnému občanovi nezazlíval. Svádět průsery na ty úplně poslední je jedna z nejstarších mocenských praktik – král je DOBRÝ, jen má špatné rádce. V demokracii krále a jeho kliku rádců nemáme, tak to svedeme na občany. HAJZLOVÉ!!! ŠPATNĚ VOLILI! Kdyby místo toho zvolili tamtoho, pak by byl RÁJ! A tak je to POKAŽDÉ! :D :D

Blbost. Je sice až podivuhodné KOLIK (jinak inteligentích) lidí NECHÁPE, že volby nic neřeší, nezmění a ani NEMOHOU, ale tohle „přemísťování viny“ (my nic, to ONI!!) na ty, kteří to mohou ovlivnit asi tak jako komár kurs Titaniku je deprimující.

Tak či tak – chléb kvůli tomu levnější nebude, takže proč se rozčilovat, že? ;) :D :D

Edison

Led, to má háček: Nařídit někomu se projevovat veřejně jakýmkoli jazykem asi nejde. Jediné, co lze je určit jazyk v úředním styku. Proto, pokud se pamatuji existoval onen „úřední jazyk“, kterýžto termín mi přijde přesnější, lépe vypovídající o co jde.

led

Omyl. Stačí len pozrieť napríklad na tovar v obchodoch. Tu by povinnosť označenia výrobku a návod k použitiu v štátnom jazyku by mal byť povinnosťou

ivzez

Zapomněla jsm uvést, že screenshot jsem vytvořila sama.

elkon

Co je špatného na slově Parlament? Kromě toho, že není české. Jinak si myslím, že čeština značně upadá. Hlavně mladým je dnes jedno jak mluví, o psaní ani nemluvím.

ivzez

Chybný je přechodník → parlament je rodu mužského,
nelze použít přechodník v rodě ženském.

V případě zákona „proti prznění češtiny“ bych očekávala,
že poslanci předloží návrh bez jazykových chyb.
__

Na dnešním vyjadřování (nejen) mladých se podle mne dost podílí technika. Mám na mysli hlavně mobily, kde se často píše bez diakritiky. To vnímám jako první krok, který vede k ignorování dalších pravidel.

annas

Samozřejmě, že přechodník padne jako první do oka.
Jde o knižní tvar, tudíž už mnozí zapomněli na slovesné třídy a tvoření přechodníků.

Ale návrh o správnosti jazyka by měl být pravopisně i gramaticky správně.

Mobily zhrošují pravopis i vyjadřování, často mění význa slov, , jenže jde o slang, obecnou češtinu, tudíž nikdo pravidla neřeší.

Ale když " dotyční „opustí“ mobily, měl by se písemný projev zkvalitnit. Komu z těch mladých na tom záleží?

Jenže bohužel módní výrazy používají i učitelé.

Nedávno jem mluvila s jednou učitelkou na téma hudba. „Já to dám“ … ve významu, když hraje na hudební nástroj, tak zvládne i neznámou melodii. To je pravda, ale ten obrat …

Komentovala jsem, ale jsem zastaralá i tehdy, když je to o penězích, nikoliv kvůli penězům.