Klaproth

Je návrh zákona proti prznění češtiny útokem na pana premiéra?

Komunisté ve středu navrhli zákon proti prznění češtiny. Jedná se o další ze série útoků na pana premiéra?

Podotázka: Pamětnici, pamatujete jakou libozvučnou češtinou mluvili soudruzi Husák nebo Biľak?

Zdroj – https://www.no­vinky.cz/doma­ci/495364-komuniste-navrhli-zakon-proti-przneni-cestiny.html

Nejlepší odpověď
annas

Jenže slovo prznit je hanlivé a zastaralé, takže měli vybrat vhodnější.

Je pravda, že z minulosti se stal slavným projev Milouše Jakeše, v němž se se objevila i neznalost významu slov (.bojler a brojler). Ale žijeme v současnosti, takže by řečníci měli být lepší než dotyčný, ale i jiní..

Píši obecně, netuším, zda mají na mysli někoho konkrétního.

Ale je pravda, že úroveň vyjadřování klesá. Je to vidět v TV, v ČRo, ale i u poslanců. Pronimkání angilicismů, stejně jako v minulosti germanismů či rusismů, občas i užití vulgarismů.

Jazyk se vyvíjí, ale ne vždy k lepšímu, svědčí o tom, že se objevuje často dost vulgarismů, všlijakých patvarů, nejen na netu.

Před dvěma dny jsem vzpomínala na Karla Čapka, ale šlo o pravopis a slovní zásobu.

Patřil ke generaci spisovatelů, kteří měli bohatou slovní zásobu, vážili si jazyka a měl k němu vztah citový.

Dnes názor na český jazyk.

"Řeč je sama duše a kultura národa. Její zvučnost a melodie dává svědectví o poetických radostech kmene; její skladba a čistota projevuje tajemné zákony myšlení; její přesnost a logičnost udává míru rozumových darů národa.

Tam, kde skřípá a vrže řeč, skřípá a haraší něco v hlubokém bytí lidu; každá nechutnost a jalovost řeči, každá fráze a ošumělost je symptomem něčeho zkaženého v kolektivním životě. Myšlenky jsou naše, ale řeč patří národu. Každá korupce jazyka porušuje národní vědomí. Zdokonaluje-li se národ, musí se zdokonalovat i jazyk; neboť je živý a vyvíjí se s námi všemi, stále nesen výškou duševního napětí národního."

Více zde: https://nepovinna-cetba.webnode­.cz/news/karel-capek-chvala-reci-ceske/

Další odpovědi
Kepler

Myslím, že ne. Je to myšleno obecně, zejména na poslance. Komunisté se to snaží prosadit dlouhodobě, tentokrát už ze svých požadavků slevili. Jedna z mála věcí, za kterou je chválím. Nejenom to, mělo by se na čistotu češtiny dbát i v případě TV moderátorů, apod. Babiš je ještě dobrý ve srovnání s Husákem.

dubraro

To si nemyslím. Komunisté takový návrh předkládají již po několikáté.
Českoslovenštinu soudruha Husáka si pamatuji. Biľak tuším mluvil jen slovensky.

ivzez

Ne, návrh zákona není útokem na nikoho.

Poznámka: Podle mne je slovo prznění vzhledem k tomu, čeho
se v souvislosti s češtinou stáváme stále častěji svědky, na místě.
(Které slovo by bylo výstižnější nebo aspoň stejně výstižné?)

Kryšpín

Pochybuji, kdo také pomohl miliardáři vládnout, jak pravil jejich vůdce, někdy máme menší vliv někde větší. Na př. kdysi dávno když se volil president, tak vrchní vysvětlil, prostě jsme jej podpořili abychom už měli presidenta.

Dochy

Annas: myslím že slovo „prznit“ je v současnosti už natolik neznámé, že už ztrácí svou „hanlivou“ sílu 🙂