Savier

Unavuje psa štěkání?

Příklad – Pánička je v práci a pes pořáď štěká. Unavuje ho to? Může starý štěkající pes dostat infarkt? Nebo může takto štěkat bez problému celý den?

Nejlepší odpověď
Disraeli

Samotné štěkání psa většinou neunaví (v jejich těle to navíc MŮŽE způsobovat produkci adrenalinu, endorfinu, dopaminu, serotoninu, … což ho spíš ještě povzbuzuje). Pokud jsou psi haj*li, tak klidně budou a můžou štěkat téměř celý den (znám to z vesnice, odkud pocházím). Když si lidi neumí psa vychovat, tak štěkají pořád a na všechno, bez nějakého jím vlastního a přirozeného důvodu. Nejčastěji agresivní štěkání – na ostatní psy, zvířata i všechny kolemjdoucí (takže pokaždé, když kolem někdo nebo něco projde nebo se jen mihne – nebo jen něco ucítí, uvidí a zaslechnou – i na dálku). Ze samoty, z bolesti/nemoci (to spíš kňučí) a pak hlavně z nudy, podle nálady (manýry) nebo něčeho takového – kdy klidně štěkají zcela bezdůvodně do prázdna (jak retardovaní). Zlo/zvyk, „rozmařilost“ – nevychovanost (psi štěkají kvůli lidem… kdyby to byl nějaký divoký pes – který vyrostl na ulici nebo hlavně někde v lese/přírodě – anebo prostě vlk, či jiný psovitý, tak by taky nadměrně neštěkal, Málokdo ví, že štěkají všechny psovité šelmy, ale nadměrně štěkají jen psi „domácí“ a to proto, že je v tom lidé podporují – i když třeba nevědomky = špatnou výchovou, kdy ho de facto „učí“ osvojovat si zlozvyky). Vychovaní psi však neštěkají téměř vůbec.
Starý pes může mít infarkt kdykoli – ale pravděpodobnost u štěkání až tak velká nebude (ale jako pokud se dost rozohní a už bude mít jisté zdr. problémy, tak ho to potkat může). Klidně z vedra, nadváhdy nebo prostě „jen tak“ (samotné stáří). Nespoléhal bych na to, že psa klepne ze samotného štěkání.

Kdo kecá něco o přirozenosti zvířat, tak by si měl zjisti, že zdravý pes štěká minimálně a nikoli bezdůvodně; a časté (dennodenní) štěkání, vytí atd., je znakem poruch (a to hodně rozšířených). Lidi (majitelé) by měli nést vyšší odpovědnost za své mazlíčky. Nejen, že někteří lidi jsou lhostejní, psa ničemu neučí, nekrotí ho, nezabraňují mu v agresi ani štěkání, ale oni dokonce často jeho štěkání vědomě podporují… jak pitomí. Měli jsme přesně takového souseda, který ho z legrace rozštěkával, když si s ním hrál (a byl to nejuštěkanější pes v ulici… a to je co říct, protože psa měli skoro všichni a všichni psi byli hrozně uštěkaní. Ale soused odvedle vynikal. Byl to dokonalý „cvičitel/chovatel“ psů, který je uměl naučit svkěle štěkat. Co jsem tam bydlel, měli postupně celkem 3 psy a všichni to byli prostě a jednoduše haj*li).
Štěkající pes je problém – je to problém majitele, samotného psa a hlavně i okolí. Neříkám, že pes nikdy neštěká, ale ono štěkání je spíš vzácné a občasné (krátce a za dlouhé intervaly – tzn. jen občas)… pokud pes štěká neustále, často nebo při konkrétní (časté) situaci, je to porucha a problém. Psi samotní jsou však druhotný problém, hlavní odpovědnost/vinu nese člověk – páníček.
Lidi „učí“ psa být závislý na štěkání, na adrenalinu, na agresi, díky nim si osvojuje negativní vlastnosti a pocity/nálady a to, jak je projevuje… Samozřejmě VĚTŠINOU to dělají neúmyslně a to jednoduše proto, že to se psi neumí, neznají je a nevědí, jak „fungují“ (i když si třeba myslí že jo… například, žo, že celý život nebo i celé generace je¨ho rodiny chovali psy, neznamená, že je chovali správně).

Další odpovědi
Drap

Zajímám se o kynologii . O takovém případu jsem nikdy neslyšel. Některý pes to vydrží hodně dlouho a infarkt nedostane. Jinak pes samozřejmě infarkt může mít, ale bude to z jiných příčin. V tomto případě je ten problém, že psa to nikdo nenaučil být sám a pokud všichni odejdou, je mu smutno a má z toho trauma a proto štěká. Netuším sice co je to za psa a jak je starý. Naučit to staršího psa už bývá problém. Taky mám psa, už několikátého a když odejdu, tak pes je zticha. Štěkne pouze vyjímečně, když někdo sahá na kliku. Mám ho tak naučeného, když odejdu do jiné místnosti nechci aby pes štěkal, nebo vyl.

Mravenec

Jistě, štěká až zgrajzne. A pak přijde domů Savier a řekne si: „HERRGOTT to je asi nějaký mor, nebo něco nakažlivého. Rychle pryč a z bezpečného prostoru napsat na Odpovědi, jestli se mohu taky nakazit!!!“

paul1

Někteří psi na naší ulici jsou neúnavní a svým štěkáním „nakazí“ i další.

Filip84

Keby ma jeblo, niečudoval bych sa! (niepojmenovaný bača uhorský)

Je mi líto, ale zklamu Tě.

Já jsem znal psa (znal, poněvadž už je dávno tuhý, jako žádný druhý), co mohl legálně chlastat v U. S. – bylo mu 23 let. Byl to kříženec jezevčíka s něčím 🤷‍♀️, no a tak i když to byl malý pes, tak jistě uznáš, že 23 let je na psa věk úctyhodný, i na takto malého.

On ten pes neměl už žádné zuby, byl slepý, úplně a komplexně, jak krt, jo, hluchý byl, teďka klouby úplně v řiti, takže se ani moc nepohyboval. Nicméně i takto zvládl to své „kolečko“ okolo baráku, kde bydlel (naštěstí to bylo takto u vody, daleko od cesty, i daleko od Moskvy, teda toho hlavného mesta Sovietského Zväzu, tam to bolo, takže ho nezachvátil žádný automobil), a před rokem – prý – ještě jebal suku. 👌🤷‍♀️😎 Nicméně, jeho obvyklá celodenní činnost byla, že spal. Když se zbudil, tak „nadával“, no jako nemocný důchodce, že, tj. štěkal. Dostal granule namočené ve vejvaru, nebo vodě, nebo tak něco, protože jinak by to nesežral, že, tak k tomu čichnul, to ho na chvíli zabavilo, že, než to sežral, no a pak šel na to své „kolečko“. A co krok (teďka, že jo, to byl psí „sokolský krok“, protože, říkám, klouby v řiti), to štěk, nebo padesát štěků, protože on komunikoval se světem jenom pachem + hmatovými vousky, takže jakýkoli cizí pach a „nadával“. Obešel si to kolečko, to bylo pár desítek metrů, při tom se vyschranil, ale už byl asi taky, chudák, i prostatik no tak, no, nebyla to hezká podívaná, a samozřejmě u toho nadával. Vrátil se domů, všecky „seřval“ a šel spát.

Takže když to vezmeš, tak krom toho, že loni pojebal ještě suku, tak jeho jedinou činností bylo, že spal, žral, chcal, sral a štěkal. Ty a nejeblo ho z toho!

Ne, ne, víš na co umřel? Šel si na „kolečko“, začalo pršet, jemu to zmátlo pachy (hluchý, slepý, že jo, a do toho ten čich už taky nebyl, co za mlada!), on se zamotal, ztratil a zachvátil ho automobil. 😔😔😔

Minutu ticha za nebožtíka, prosím! 😎

Takže o psy bych strach neměl. Některého jebne, jiného nejebne, jo, úplně v klidu, úplně! 😎 Jo, ti psi jsou s tím úplně v pohodě. Být Tebou, měl bych strach o sebe, protože jak se furt v něčem hnípeš, furt se analysuješ, furt Tě něco stresuje, tak z toho už nejednoho jeblo, a ani to takto niebol niepojmenovaný bača uhorský! 😂😂😂🤦‍♀️😂😂😂🤪

Savier

Děkuji všem za odpovědi. Sousedka má starého psa a měl jsem o něj strach…

Filip84

Savier: To, máš-li Ty o někoho obavu, strach, nebo cokoli podobného, tomu dotyčnému nijak nepomůže, ale ani nijak neublíží. Jinými slovy, Tvé obavy, nebo Tvůj strach, jsou ničím, jsou dokonale k ničemu a dokonale nepodstatné. 🤷‍♀️

Jediný, na koho mají Tvé strachy, nebo Tvé obavy, dopad, jsi Ty sám. Ten dopad je vždy negativní, jinými slovy, škodíš si tím.