zjentek

Umocňuje onemocnění cholerou jeden ze čtyř možných temperamentů?

Jen mě napadlo, zda nemocní cholerou nemají po čas nemoci třeba výbušnější povahu, anebo jde jen o čistě náhodnou podobu českých slovíček.

Nejlepší odpověď
annas

Rokio nemá docela pravdu. Nejde o podobná slova, ale o slova, která mají stejný původ – tedy chole – žluč. .

Vše souvisí s něčím, pročtěte si historii, že diagnostikování choroby bylo zpočátku jiné.

Záleží na tom, zda vám moje vysvětlení stačí,

"cholerik – cholerik ‘prudký, vznětlivý typ člověka’, cholerický. Od řeckého . cholē̺ ‘žluč, hněv,vztek’ (antičtí lékaři věřili, že hněv je způsoben rozlitím žluči).

cholera ‘těžké střevní onemocnění’. Přes něm. Cholera a lat. cholera z ř. choléra, původně jakási ‘žaludeční" nemoc se zvracením a průjmy’ od cholē̺ ‘žluč’.
Začátkem 19. st. přeneseno na těžkou fekční nemoc šířící se z Asie.

Jiří Rejzek Etymologický slovník

--

„Před vznikem toho, co dnes známe jako cholera, se výraz cholera někdy používal pro pojmenování různých poruch , které lze vysledovat až po poruchy žluči, včetně „cholerické“ nebo "rozzlobené“ dispozice .

Zdá se pravděpodobné, že toto „skryté“ hodnocení mělo "zakrýt léčbu této poruchy.

Třeba pacientka se zdála být rozrušená, s odhalenými prsy a kousala ručník atd, Neměla žádné známky průjmu, zvracení, dehydratace nebo kolapsu, které jsou spojeny s tím, co dnes známe jako cholera."

https://acade­mic.oup.com/cid/ar­ticle/46/1/150­/337515

Takže jeden z původních významů vedle temperamentu = cholerik = související s cholerou. Postižení cholerou nemělo žádnou souvislost s cholerickými i příznaky, ale pravděpodobnost uzdravení byla mnohem menší.

https://en.wik­tionary.org/wi­ki/choleric

Předpokládá se, že došlo k infekci žlučníku či žlučových cest atd. nejen u choleriků.

https://pubmed­.ncbi.nlm.nih­.gov/4164366/

Další odpovědi
Rokio

Nikoliv. Lidé s cholerou nejsou větší cholerici. Jedná se pouze o podobná slova.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.