zjentek

Umíte vysvětlit jak je možné, že kdysi dávno v historii byly peníze na okázalost, realizaci pompézních staveb?

Staveb sloužících veřejnosti. Co jsem živ (a že už pamatuji), jen likvidujeme stávající krásu, aniž bychom přispěli nějakou novou. Ve všech oblastech, po všech směrech. A pokud objekt přímo nevytěžíme (třeba prodej) a tím neodsoudíme k zániku, demolici, alespoň ho zabalíme do hávu PS, či jinak zprzníme. Asi to nevnímáme, když se o tom veřejně nehovoří. A stále je z čeho těžit a zkáza stále prochází, stále není CÍTIT. Jak monstrózní takové dědictví musí být? Přece se nevytvořilo z ničeho, jen z rozmaru a charakterů obyvatel minulosti. Uvažujme v číslech- vždyť na to měli, když dodnes stojí. Pokud někdo neví, o čem je řeč, doporučuji cestovat, přitom zavřít vlastní ústa a otevřít oči. Materiál, který nám skýtá přírodas, se složením nezměnil. Je stále tentýž, zejména nerosty a hlína (ten materiál, z kterého staví soukromá sídla miliardáři, nikoli zmiňovaný polystyren a jiné pro chudé, dotované). Jenže soukromé je soukromé, nikdo o něm neví (nebýt kanálu YT). Umíte tedy vysvětlit, jakým to zázrakem v hluboké minulosti prostředky na budování okázalých staveb sloužících veřejně byly a my umíme jen bezcenné slátaniny, které často nevydrží ani prudší liják či vichřici? Přece vzhledem k vývoji počasí jsme to právě my, kdo by měl svému potomstvu zanechat něco bytelného, aby alespoň jaksi častečně přežilo. Napříč infrastrukturou. Přitom existují celkem primitivní techniky, kdy stavba jimi provedená stává se prakticky nezničitelnou. Známe je, dají se vyčíst, převzít od moudrých. Přesto jen vytěžujeme a drancujeme stávající. A jak vše souvisí se skutečností, že bez výjimky v každém určitém období historie, kdekoli na Zemi, musí opakovaně přijít nově a v horizontu událostí také krátce nastolený sociální řád s myšlenkou navrátit vše uloupené zpět veřejnosti a obnovit tak funkčnost života ve státních zřízeních? Je možné, že jen díky takto sociálně smýšlejícím skupinám vlastně ještě existujeme jako celek, národ, společenství, jednota? Kam by vlastně vedl dlouhodobý podnik, po mnoho generací děděn výhradně soukromými subjekty? Zpět na trůn? K židovství? V čem děláme chybu? Proč to společné budování kdysi šlo a fungovalo to? A znáte nějaké monumenty, postavené ve 21. stol? Prosím vynechat mrakodrapy korporací a soukromé stavby všeobecně.

(Osobně o jednom novodobém díle vím>>>https:/­/www.youtube.com/wat­ch?v=I34Aqe-Vy6E , ovšem Haré Krišna lidé tento svět sami asi nezachrání, chtělo by to rozšířit vědomí i tak zvané „většinové“ společnosti, jak už uvedeno, především mezi ty, již vytěžují, drancují jak v realitě, tak ve virtuálním světě a ničím tam zpět společnosti nepřispívají, vyjma té vlastní soukromé/rodinné. A dětské hřiště s houpačkou a koníčkem na pružině je výsměch, děti a maminky toužíc vychovávat nemají tucha- smyslem jejich života není realita. A tak zvanou většinovou společností je navzdory lidu Číny a Indie myšlen tak zvaný západní svět. A Indii hodno ctít, nikoli urážet. Ruka smrdící po hovínku ještě sama nic nezničila.)

Tolik dnes zjentek k otázkám industriální úzkosti.

Nejlepší odpověď
Ametyst

Správná otázka. Dřív společnost věřila v Boha, věřila ve věčnost. Vladaři chtěli na Zemi zanechat po sobě nějakou stopu, památku, stavbu, veledílo. Dnešní vladaři ani nevědí, co bude příští týden: oni netvoří, jen se nechají vláčet okolnostmi. Protože žijí “pro tento den,” tedy bez budoucnosti, okamžitý zisk a rychlé zbohatnutí je jejich cílem. Všechno je dnes předmětem dryjáčnictví a byznysu, včetně větru, slunce, vydechovaného vzduchu. Včetně odkazu minulých generací.

Další odpovědi
Vit Kouba

Nadbytek je zde díky nedostatku, veliké stavby stavěli otroci zadarmo

Rocker

Dříve rody panovníků vladly po několik generací.Takže jeden panovník postavil malý hrádek,jeho potomek ho rozšířl,další přestavěl na veliký hrad.

Dnes jsou ,,vládci" voleni na 4 roky,po nich nastoupí zase někdo jiný,tak proč by se o něco snažili.

_Bůh_

Stále čekáme na halu pro Sáblíkovou, kterou Babiš sliboval.

Disraeli

a prej, kdo píše romány… 🤣 Aspoň tam je*ám entery. Zkus to taky. ;) :D