Avatar uživatele
Registrovaný

Mohu umístit na svůj pozemek karavan a využívat ho, řekneme od dubna do října, když ho na zimu odtáhnu pryč?

Pozemek není stavební. Prosím nezajímá mě, co si dle selského rozumu myslíte, ale co je faktická pravda dle zákona. Vím, že celoročně nelze, i když je karavan na kolech.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Vodítkem k určení toho, zda bude trvalé či dlouhodobé umístění obytného přívěsu, popř. jakéhokoliv jiného obdobného zařízení (např. stánku s občerstvením, kontejneru apod.), vyžadovat povolení ze strany stavebního úřadu, je posouzení toho, zda lze takové zařízení považovat za stavbu ve smyslu stavebního zákona. Stavební zákon definuje stavbu jako veškerá stavební díla, která vznikají stavební nebo montážní technologií, bez zřetele na jejich stavebně technické provedení, použité stavební výrobky, materiály a konstrukce, účel využití a dobu trvání. Dočasnou stavbou je stavba, u které stavební úřad předem omezí dobu jejího trvání. Za stavbu se považuje také výrobek plnící funkci stavby. Tolik definice stavby, která samozřejmě není zcela vyčerpávající. Posouzení toho, zda lze určitou věc považovat za stavbu ve smyslu stavebního zákona náleží do působnosti stavebního úřadu.

Obytný přívěs je sice sám o sobě mobilním zařízením, ale ve chvíli, kdy je trvale či dlohodobě umístěn na konkrétním pozemku, čímž vlastně mobilitu ztratí (byť je teoreticky stále mobilním zařízením, avšak pro tyto účely není využíváno) a plní funkci, kterou by jinak plnila typická stavba, bude se jednat výrobek plnící funkci stavby a jako kterákoliv jiná stavba bude také ze strany stavebního úřadu posuzován. V důsledku toho bude jako stavba podléhat posouzením a povolovacím procesům dle stavebního zákona. Nutno podotknout, že to, jestli obytný přívěs zůstane nadále přemístitelný, tedy je reálně pojízdný, má funkční kola, apod., není pro jeho posouzení jako stavby z pohledu stavebního zákona relevantní. Pro posouzení, zda bude považován za stavbu, je důležité zkoumat funkci, jakou plní, a trvalost či dlouhodobost jeho umístění na konkrétním místě. Ve prospěch této argumentace ostatně hovoří i mnohá soudní rozhodnutí.

Obytný přívěs, který bude posouzen jako výrobek plnící funkci stavby, sice nebude vyžadovat vydání souhlasu s provedením ohlášeného stavebního záměru ani stavebního povolení, ale bude vyžadovat povolení umístění stavby (v tomto případě postačí povolení ve formě územního souhlasu namísto územního rozhodnutí o umístění stavby). Výjimkou jsou potom případy uvedené v § 79 odst. 2 stavebního zákona, které nevyžadují ani uzemní rozhodnutí o umístění stavby, ani územní souhlas, lze je tedy realizovat a umístit na pozemku bez interakce se stavebním úřadem. V případě obytného přívěsu by se tak mohlo stát např. pokud by splňoval podmínky stanovené v § 79 odst. 2 písm. l) stavebního zákona pro stavby pro hospodaření v lesích a výkon práva myslivosti nebo podmínky dle písm. o) téhož ustanovení. Pokud tedy nebude obytný přívěs trvale umístěný na pozemku splňovat podmínky dle § 79 stavebního zákona a bude svou funkcí výrobkem plnícím funkci stavby, bude nutno obstarat pro jeho trvalé či dlouhodobé umístění na pozemku územní souhlas. To lze ostatně jen doporučit. Stavebník tak předejde sporům se stavebním úřadem a případným finančním postihům.

Mgr. Ing Pavlína Tejralová, bpv Braun Partners

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Na tvém pozemku ti může stát karavan i celoročně. Nic tomu nebrání. Pokud ho však chceš intenzivně využívat, je třeba nějakým vhodným způsobem vyřešit odpad./fekálie a podobně/
Pokud má karavan kola, je posuzován stejně jako automobil a parkovat o na svém pozemku mohu bez jakéhokoli povolení, či schvalování.


Avatar uživatele
Stříbrný

dotaz je obecný, záleží kde je ten pozemek, protože záleží jakou funkci plní dle územního plánu...v každém případě s největší pravděpodobností budeš muset zajít na stavební úřad a zjistit, zda potřebuješ územní souhlas...to posoudí stavební úřadd dle § 90 stavebního zákona...to platí i pro stavbu dočasnou (stavbou chápej i karavan), http://zakony.centrum.cz/…

PS: drap si ho možná staví kde chce, ale v každém případě nemá pravdu...


Avatar uživatele
Stříbrný

dle zákona je to jasné, pokud tam je karavan, tak klidně, pokud se ale stane z karavanu stavba, tak nikoliv. Snad jste to pochopila.

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Bydlení a zahrada

Zlatý Drap 1329
Zlatý mosoj 992
Zlatý hanulka11 500
Zlatý Kepler 498
Zlatý gecco 468
Stříbrný cukrar 398
Zlatý annas 338
Zlatý Hlada 300
Zlatý marci1 298
Stříbrný elektrikář 247

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.