eendy

Je karavan nebo mobilheim stavba?

Nejlepší odpověď
annas

Přečtěte si v odkazu, dovíte se víc.

http://www.por­talobydleni.cz/zpra­vy/1582-listopadovy-serial-trvale-bydleni-v-mobilnich-domech/

"Mobilní domy lze pořizovat v různých dispozicích od karavanů až po více pokojová řešení či vícemodulová řešení, která lze skládat podle potřeb uživatele.

Z pohledu způsobu užívání lze rozlišit:

Mobilní domy k trvalému bydlení, které jsou většinou bez kol a jsou umísťovány na pozemek jeřábem. Právě na tyto domy jsou pak uplatňována obdobná pravidla jako na stavby klasických rodinných domů.

Mobilní domy umístěné na vlastních kolech, což umožňuje jejich přesun na jiné zvolené místo. Tato mobilní obydlí mají spíše rekreační využití. Nebývaly určeny k celoročnímu bydlení, avšak požadavky zákazníků na jejich využití v zimních měsících výrazně posunuly jejich vývoj a dnes mohou posloužit například i jako základna pro lyžaře. Do této kategorie patří i obytné karavany a přívěsy.

"Právní úprava umísťování mobilních domů lze najít v zákoně č. 183/2006, o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon), ve znění pozdějších předpisů a jeho prováděcích předpisů. Dle ustanovení § 2 odst. 3 stavebního zákona se za stavbu považuje také výrobek plnící funkci stavby a stavbou se rozumí veškerá stavební díla, která vznikají stavební nebo montážní technologií, bez zřetele na jejich stavebně technické provedení, použité stavební výrobky, materiály a konstrukce, na účel využití a dobu trvání.

Podobně jako u staveb dochází i u mobilních domů k posuzování jeho umístění na pozemku. Přitom je zapotřebí zohlednit a ochránit jak veřejný zájem, tak i práva a právem chráněné zájmy vlastníků sousedních pozemků a staveb. atd. "

27. 11. 2018

Další odpovědi
cukrar

eendy,
karavan, ani mobilheim není stavba, POKUD je používán tak, jak to výrobce stanovil.
Pokud ale používáte toto zařízení jako chatu, boudu, skladiště, tak je to stavba, dle příslušných zákonů.
Padlo již několik soudních rozhodnutí o tom, že je to stavba.

Kepler

Není.

Jana5678

Dobrý den, tohle je zajímavá otázka. Podle mě karavan nebo mobilheim můžeme vnímat jako mobilní obytný prostor. Zatímco nemají základy jako tradiční stavby, jejich design a funkčnost je určitě srovnatelná s malým domovem. Je to o flexibilitě a schopnosti přizpůsobit se potřebám na cestách. Já jsem si nedávno pro svůj karavan pořídila nové příslušenství do interiéru.

nyjono

Mně bylo řečeno, že přístřešek přiléhající jednou stranou ke zdi a druhou stranou stojící na trámcích se považuje za stavbu, protože je k zemi ukotven. Použity by byly klasická železná U, do kterých jsou trámky zasazeny.

cukrar

kým to bylo řečeno?

Kepler

annas: takže karavan, maringotka nebo upravené vozidlo k obývání obecně je také stavba?

annas

Dívala jsem se znova do odkazu, který jsem uvedla, a doplnila, že záleží na tom, zda jsou tyto „domy“ napevno, nebo se s nimi dá pohybovat.

Tazatel y si měl přečíst celý článek. Ale kdybych něco takového budovala, zeptala bych se přímo na stavením úřadu.

V jiných zdrojích jsem našla, že stačí jen ohlášení, ale nevím , podle čeho se to posuzuje. Byly to starší zdroje, proto jsem hledala, až jem našla ten nejnovější.

led

Pokiaľ je karavan, maringotka, upravené vozidlo v pojazdnom stave, nie je to stavba v zmysle nehnuteľnosti. V prípade, že mobilná stavba je svojim konštrukčným charakterom zbavená mobility (napríklad zbavená kolies, postavená na stĺpiky… nepojazdná) pevne spojená so zemou, ak nepresiahne zákonom stanovený výmer pre malú stavbu, považuje sa za malú stavbu, pre ktorú (aspoň na Slovensku) stačí ohlasovacia povinnosť.

cukrar

Ano, je to stavba