škubánek

Umělecké díla pčoč byla v minulosti odmítána, či zatracována?

Proc nektera umělecká dila, která měla nevyčíslitelnou hodnotu (obrazy. Objevy, lit. Dila, atd..) byla v minulosti odmítána, či zatracována?

Nejlepší odpověď
annas

Některá díla, ať už jde o literaturu, malířství, architekturu, hudbu aj. se v době svého vzniku vymykala tradici, často provokovala jiným pohledem na společnost, obejvily se nové techniky, nový styl, který současníci nepochopili atd.

Vzpomeňte si např. na Máchu, Jeho Máj byl soudobou kritikou přijat velmi nepříznivě – starší generaci se zdálo, že Mácha narušuje ideál krásny.. Za pravdu mu dala až generace májovců. Nerudu ocenila až generace 90. let.

Doplňuji:
V současné době je to trochu jinak – mít známé, finanční prostředky, jindy drsné lokty atd.

Platí, že není k zahození „mít trochu toho pokakanýho štěstíčka“, jak se zpívá v jedné písni.

Další odpovědi
Drap

Byl na ně v dané době jiný pohled a historickým vývojem se mění i vkus a názory.

Kelt

Velmi zajímavá otázka. Někdy jsou výsledky naší práce tím myslím například některé objevy, nebo umělecká díla posuzovány kladně, nebo jsou odmítavě. Asi neodpovím přesně, ale položte si otázku: Proč je sponzorován tento sport, tento výrobek. Proč jsou granty na tento projekt. Dnes je to ekonomická otázka, dříve možná stačilo mít jméno, mít vliv, být oblíbený , chválit režim. Někteří sochaři, malíři, hudební skladatelé nejsou třeba umělecky nějaké špičky, ale protože měli sponzory – šlechtu, církev, jejich díla došla uznání. Často o tom rozhodoval lidský faktor, tedy subjektivní podmínky – lidé jsou nevyzpytatelní.