pusinka50

Udržujete vědomě doma správnou výši vlhkosti, aby se vám lépe dýchalo? Měříte vlhkost vlhkoměrem? Dbáte na to?

Měla jsem v bytě kolem 30% PH, tedy málo. V zimě topím velmi málo, nemám ani odpařovače topení. Na radu snachy jsem roznesla po bytě misky s vodou a ejhle, je tu 45–50% vlhkosti a mé zdravotní potíže se zmírnilly.
Víte, že:
pokud je vlhkost vzduchu nízká, pak zdraví trpí? Dochází k vysychání sliznic horních cest dýchacích, onemocnění horních i dolních cest dýchacích, u dětí se objevuje velmi často laryngitida. Nepříznivý vliv suchého vzduchu pocítíte také na pokožce, ta se vysušuje, rty praskají, mohou vás pálit oči. Velmi častým projevem nízké vlhkosti vzduchu je také pocit únavy. Proto je nutné udržovat relativní vlhkost ve správné hodnotě, ta je v zimních měsících 45 až 65 %, letním pak od 40 do 55%.

Upřímně, sledujete to?

Nejlepší odpověď
yuko

Uprimne? Nesleduji a nikdy jsem to nesledovala. Doma mam prijemne, dycha se mi dobre, zimy jsou mirne, vetram pokazde, kdyz je treba. Zdravi mi slouzi, nic mi nevysycha 🙂, ani kvetiny neschnou. Hlavne zdravi… a…

Další odpovědi
gecco

Momentálně bydlím v paneláku – a tady skoro neexistuje možnost nějak vlhkost řídit…
Tak jsem se rozhodl, že na tom až tak nezáleží – a nesleduju…
😉

Drap

Nikdy jsem neměřil a ani s tím nemíním začít. Od jara do podzimu míváme stále otevřená okna, tak si myslím, že i vlhkost je vyhovující.

briketka10

Nikdy jsem nesledovala vlhkost v bytě. Kytek moc nemám.
Když tady bylo větší vlhko měla jsem tu všude plíseň.
I když jsem větrala, ale je to starý dům bez sklepa a na
stěnách je to raz dva. Zvlášť, když jsou k ní přistrčené skříně
a za nimi se drží. Dělají se velké mapy fůůj. Už je nikde nemám 😁

Taky mám čističku vzduchu ionic-care na principu ionizace:
Koupila jsem si ji už dávno pro pročištění vzduchu v bytě a
je účinná. Nemusím kupovat filtr. Jen ho vyčistím přípravkem
na čištění oken s alkoholem.
https://www.ionic-care.cz/

Kepler

Nesleduju, ale myslím že mám vlhkost v bytě v rozumných mezích, protože musím neustále jako kuřák větrat aspoň ventilačkou, ať to nemám jako v udírně. Taky nemusím moc topit, jen při větších mrazech. Respirační problémy nemám, jen musím dávat majzla na přemíru jedovatého kyslíku 🙂

dudu

Protože se mně kvůli fibrilaci síní občas zavodňují plíce, optimální vlhkost vzduchu v bytě si hlídám a reguluji. V zimě máme na radiátorech odpařovače vody a permanentně větráme alespoň přes mikroventilaci. Náš dům stojí v lesoparku, takže v létě musíme vlhkost vzduchu spíše snižovat. Využíváme k tomu klimatizační jednotku, která vzduch dle potřeby upravuje s využitím ionizace. Ovšem v letních vedrech se nejlépe citím na chalupě pod letitým ořešákem.

Dochy

Nesleduju. Párkrát jsem se mrknul na „rádobymeteos­tanici“ co máme doma hlavně kvůli DCF hodinám a venkovnímu teploměru (ani DCF ani venkovní jednotka už u toho nefungují) a zpravidla máme kolem těch 50
Problém se suchým vzduchem je typický u paneláků a větrání, zvlášť v zimních měsících jej neřeší (studený vzduch i při 100% rel. vlhkosti téměř žádnou vodu neobsahuje a po ohřátí na pokojovou teplotu se jeho rel. vlhkost dostane někam pod 10%). Pomoct mohou zvlhčovače (i třeba mokrý hadr na topení) či kytky.
U starších domů bývá problém spíš opačný – vlhkost a plísně.

marci1

Sleduji a máme to v pohodě. 🙂

Jukatan

Sleduji vlhkost nepřetržitě, mám dva vlhkoměry. Celý rok udržuji 50 až 60%. Někdy příroda sama zvíší vlhkost tak, že musím vypnout zvhčovač. Uvažuji o získání zařízení, které by samo regulovalo vhkost na 50%±2%. Zvhčování mi poradili v nemocnici a musím uznat , že dobře.

Katy81

Sledujem už dávno – pre mňa ako silnú alergičku a miernu astmatičku je správna vlhkosť vzduchu vyložene životne dôležitá 🙂 V zime mávam v momentálnom byte (bývam v prenajatom, nie svojom bohužiaľ) vlhkosť tak maximálne 30%, čo je pre mňa extrémne málo. Ideál je pre mňa tak 50–55. Takže od cca. novembra (listopad) do cca apríla (duben) u mňa v spálni každú noc beží zvlhčovač vzduchu. Mám model s reguláciou, t.zn. že po navolení žiaducej hladiny vlhkosti sa automaticky vypína a zasa zapína, podľa hladiny vlhkosti. Je fakt, že keďže takéto zvlhčovače majú merač vlhkosti dosť blízko pri „tele“, sú nimi merané hodnoty často hodne odlišné od tých, ktoré sú reálne tam, kde ste vy – napr. ak máte zvlhčovač dva metre od postele, priamo pri zvlhčovači môže byť až 60%, aj keď tam, kde spíte vy, bude napr. 50 – nakoniec som si tento pomer vysledovala jednoducho tak, že som vedľa vankúša na posteli mala samostatný vlhkomer a porovnávala proste hladiny na oboch 🙂
V lete mám zasa opačný problém – vlhkosť často dosahuje 60% a niekedy mám pocit že aj viac, čo je zasa tiež zle – okrem plesní, na ktoré som okrem iného tiež alergická a ktoré mi zhoršujú astmu, to má aj mnoho iných zdravotných nepriaznivých účinkov… Takže v lete by som najradšej „zapínala“ pohlcovače vlhkosti 😁 Ale mám z toho trochu strach, lebo neviem, či by mi tieto vzduch nevysušili práve až príliš… Proste si pripadám ako na horskej dráhe v tomto byte 😁
Kvôli alergiám na v podstate všetko kvitnúce nemôžem bohužiaľ vetrať tak často a tak veľa, ako by som chcela – 5minútové vetranie balkónom znamená mať aspoň hodinu následne zapnutú čističku vzduchu a aj tak ma to v peľovej sezóne (= u mňa od skorej jari do neskorej jesene) stojí minimálne deň kýchania, kašľa, dusenia sa, bolesti hlavy a podobne ☹ Na okne mám sieťku proti peľu, ale kto ju poznáte, viete, že s ňou na okne niečo ako „vyvetrať“ v podstate ani neexistuje…
Používam čističku vzduchu s ionizátorom (Ionic Care, myslím, že už tu ktosi hádzal link), pre alergikov/astma­tikov neprekonateľné 🙂

Kryšpín

Můj děda to vyrovnává domácí slivovicí

pusinka50

Mám trochu potíže s dechem, inu přesto jsem zatím kuřačka, bydlím v paneláku a nesnesu uzavřenou zakouřenou místnost. Když si zapálím, tak větrám větračkou nebo v zimě aspoň mikroventilací s následným otevřením okna. Taky jsem myslela, že je to v pořádku. Ale ani to nezajišťovalo dostatečnou vlhkost, jak jsem zjistila z teploměru, kde je i vlhkoměr. Dostala jsem ho o vánocích, úplně obyčejný. Proto jsem psala o rozmístění misek s vodou, stačí 3 misky na skříních a vzduch je mnohem lepší:-)

Kepler

Úplně nejlepší je mít v bytě pár kytek. Vlhkost se odpařuje z mnohanásobné větší plochy listů. A taky čistí vzduch, i ten zahulený.

pusinka50

Když já nemůžu mít živé kytky, přes celé léto a podzim jsem pryč. Mám akorát jeden kaktus, který záhadně přežívá už několik let.:-)