Adam Pivetz

Učitelka nám tvrdí, že cívka zvyšuje proud. Neni to blbost?

Nejedná se o soustavu dvou cívek… Podle ní prostě cívka pokud zvyšuje magnetické pole zvyšuje i proud. Jo a ještě čím víc závitů tím vyšší proud…

Nejlepší odpověď
Hlada

Takhle řečeno je to blbost. Cívka proud posouvá. Dodnes si pamatuju mnemotechnickou pomůcku. Cívka jako dívka. Nejdřív napětí, pak proud.

Další odpovědi
mosoj

Tak nám řekni jak to doopravdy ta učitelka říká! Pokud by to byla soustava dvou cívek ( transformátor) tak to může být pravda.

orwell

Cívka sama o sobě proud nezvyšuje, ale ke zvýšení proudu může dojít v obvodu s cívkou. Např. v paralelním rezonančním obvodu LC ve stavu rezonance protéká cívkou (i kondenzátorem) proud Q krát větší, než do obvodu z vnějšího zdroje přitéká. Q = činitel jakosti obvodu. Podotýkám, že se jedná o střídavý proud cirkulující v obvodu, abych předešel napadení ze strany zdejších odborníků a skutečně jde o obvod paralelní, nikoliv sériový! V tom se často chybuje. Takže cívka k tomu potřebuje nějakého kamaráda, v tomto případě kondenzátor o vhodné kapacitě.
Pokud si vzpomeneme na transformátor, tj. soustavu dvou magneticky vázaných cívek, může být při vhodném převodu sekundární proud větší, než primární.
U samotné cívky může dojít při přerušení proudu tekoucího vinutím vlivem samoindukčního jevu k vyindukování impulzu i poměrně značného napětí, které může působit neblaze na spínací součástku v obvodu, ale lze toho také využít – např. v zapalovací soustavě automobilu.

hapiky

Cívka nevím, ale hezká dívka zvyšuje napětí…

Dochy

tak jak to máš napsané je to blbost. Nicméně pokud cívku připojíš do ss obvodu (na zdroj konst. napětí) proud cívkou bude postupně narůstat (až do velikosti kterou obvod dovolí)

Hlada

Je potřeba přesně vědět, o jakém zapojení se učíte. Bez toho nelze dělat žádné závěry. V doplnění otázky máš něco o zvyšování magnetického pole. Jak to tedy je?