Zacheus

Učí se na slovenských základních školách o 5. pádu?

Ve slovenštině se už vokativ mezi pády neuvádí, nicméně stále mají tzv. tradiční číslování pádů 1–7, s tím, že mezi 4. a 6. pádem je mezera. Vysvětlují slovenským dětem, co je ten vynechaný pátý pád, pokud se na to žádné samo od sebe nezeptá?
Obzvlášť když u některých slov se vokativ zachoval i ve slovenštině (Bože, bratku, človeče).

Nejlepší odpověď
annas

Viz archiv

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-slovenstina-narozdil-od-cestiny-nerozlisuje-paty-pad-od-prvniho-co-se-tyce-jmen

„Proč slovenština narozdíl od češtiny nerozlišuje pátý pád od prvního, co se týče jmen?“

V době vložení jsem kromě historie doplnila i toto:

„Zajímalo mě podrobnější a aktuálnější vysvětlení užívání vokativu či nominativu, proto jsem se obrátila s dotazem na "jazykovú poradňu JÚĽŠ SA v Bratislave“.

Obdržela jsem odpověď. Třeba se někdy v budoucnu může někomu hodit.

Na rozdiel od češtiny, v ktorej naďalej funguje vokatív, v slovenčine sa zachovali vokatívne tvary iba pri niektorých slovách najmä z rodinného okruhu (švagre, synu, synku, chlapče, priateľu, človeče, kmotre, sváku), pri oslovení umelcov majstre, cudzích osôb mužského rodu pane v náboženských textoch pri oslovení Boha – Bože, Otče, Pane, Duchu Svätý a Ježiša Krista – Ježišu, Synu Boží, Spasiteľu, Tešiteľu atď. Nové vokatívne tvary sa už prakticky netvoria (tvary Zuzi, Feri, Laci sú utvorené podľa cudzích vzorov a oslovenie šéfe sa prevzalo z češtiny).

Deti sa dnes v škole učia iba šesť pádov označených názvami, ktoré majú pôvod v latinčine, a to nominatív, genitív, datív, akuzatív, lokál, inštrumentál. V základnej publikácii o slovenskom tvarosloví – v Morfológii slovenského jazyka (1966), ako aj v niektorých učebniciach sa uvádza, že slovenčina má v súčasnosti 6 pádov.

Piaty pád (vokatív) sa vynechal, ale najmä medzi staršou generáciou sa lokál naďalej označuje ako 6. pád a inštrumentál ako 7. pád. V odbornej terminológii sa však jednotlivé pády označujú názvami latinského pôvodu. Na osloveniesa v slovenčine spravidla používa nominatívna podoba (napr. otec, posaď sa k nám; kmotor, ponúknite sa). Zachované vokatívne tvary sa naďalej hodnotia ako spisovné, ale väčšina z nich (okrem slova pane) je štylisticky príznaková a používa sa s určitým štylistickým zámerom (napr. v hovorovom štýle, v beletrii v priamej reči pri charakterizácii postáv alebo na dokreslenie situácie, na dosiahnutie expresívnosti a pod.)."

Takže odpověď z ÚĽŠ SA v Bratislave se hodí.

Další odpovědi
Justin1

Vypadá to, že dříve ano a dnes už ne.

Zdroj: https://sk.wi­kipedia.org/wi­ki/Vokat%C3%ADv

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.