Avatar uživatele
skorcovaz

Kdy píšeme ve slovesech na konci „i“ a kdy „y“?

Myslím že je to u pomnožných podstatních jmen (nůžky stříhaly) a ženských podst. m. (ženy se smály), ale nejsem si jistá.. Může mi ty gramatické pravidla prosím někdo srozumitelně vysvětlit..? Předem moc děkuji!

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? DusanOrlik, chudst, anonym před 4472 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
chudst

Naprosto a totalne jednoduse, pravidlo „TY/TI“. Lepsi nez jakekoli vysvetlovani a zduvodnovani, jak jsme se to ucili ve skole. V pripade, ze muzete rict „TY“, je u slovesa ypsilon. V pripade, ze muzete rict „TI“, je u slovesa mekke I. („TI nuzky strihaly“ rict nemuzete – reknete „TY nuzky strihalY“. A naopak – u vety „lide stali u staveni“ musite rict „TI lide stalI u staveni“, nemuzete rict „TY lide stali u staveni“.)


Jeste poznamka na zaver: v pripade, ze se jedna o zeny, pisete tvrde y. (Priklad – Zeny rodily deti.) V pripade, ze se jedna o muze (anebo o muze se zenami), pisete mekke i. (Priklad – Muzi obdelavali pole.) – ale opet zde muzete uplatnit jednoduse „TY/TI“. Co pise quentos u nezivotnych podstatnych jmen, vy o pomnoznych [Mimochodem, kam zaradite „deti“?]… – kdo si to ma pamatovat. TY/TI to jisti a nemusite se vubec nic ucit.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
quentos

ano, je to tak, jak píšete – ještě je třeba dodat, že y se píše též u neživotných podst. jmen (hrady stály, stroje pracovaly).

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Babe

Shoda podmětu a přísudku. V minulém čase, když je rod mužský životný, i, když ženský nebo mužský neživotný, y. Když střední a.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
terry

JJ, shoda podmetu s přísudkem. M\slim :).
ŽenY stálY, mužI stálI.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
773038948

ženy se smály jsou ty ženy tvrde y. a nebo napříkla psi utíkali jsou ti psi jako páni protože neřekneš pány utíkaly ,ale řekneš páni utíkali ;)) meli ste se to učit ve 4 tříde, nebo v 5 ;)))

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek