Odpovedi18

Jak si odůvodnit i/y na konci slova?

Příklad:
Byl(i)jsme venku.
Děti se rozhlížel(y) po okolí.
Koupal(y) jsme se v jezeře.

Nejlepší odpověď
annas

Naučit se několik pravidel shody přísudku s podmětem.

Mrkněte se do archivu, na pravidelně se opakující otázku. Pročtě si vysvětlení, opakuje se několikrát.

https://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=shoda%20p%C5%99­%C3%ADsudku%20s%20pod­m%C4%9Btem

  1. My všichni jsem byli venku.
  2. Přece jsou ty děti, proto se rozhlížely
  3. My všichni jsem se koupali.

Kromě archivu je podrobně vysvětlené v Pravidlech českého pravodpisu, v učebnici a na netu v odkazu
https://www.in­terval.cz/clan­ky/shoda-prisudku-s-podmetem/

Ještě jsem si vzpomněla, ž jsem nedávno podrobně vysvětlovala, u otázky, kterou tazatel chybně formulovat.

Moje odpoěď je v diskuzi.
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/podle-jakeho-pravidla-v-cestine-se-urcuje-koncove-i-y-v-techto-pripadech-se-nejedna-o-shodu-podnetu-s-prisudkem#discussi

--
Ad autacek,

vždy jde o shodu přísudku s podmětem, nikoliv naopak.

I v odkazu, který jste vložil, je uvedený nadpis – " Shoda přísudku s podmětem."

„To, že koncovka přísudku (zpravidla slovesa) se v češtině mění v závislosti na podmětu, je věc obecně známá.“

Další odpovědi
autacek

Jmenuje se to shoda podmětu s přísudkem, pro rodilého Čecha to není nic těžkého, kdyby mi to tehdy vysvětlili ve škole, kde já dnes mohl být… Prostě si jen řekneš buď Ti, nebo Ty, a víš hned.

https://www.mo­jecestina.cz/ar­ticle/20080818­01-shoda-prisudku-s-podmetem

autacek

Drahá Annas, pokud se má shodovat podmět s přísudkem, jistě se shoduje i přísudek s podmětem.

Zcela upřímně, nevím jestli jsem tehdy ve škole chyběl, nebo to učitelky vysvětlovaly tak složitě jako v popisu a bazírovaly na podobných hloupostech jako teď Vy, ale toto jednoduché pravidlo jsem si odvodil sám prakticky až po škole.

annas

Neoslovujte mě prosím „Drahá“, to pro vás určitě nejsem, jak jste prokázal ve svých dopisech v interní poště.

S připomínkou se obraťte na pracovníky Ústavu jazyka českého.

Složité to není, ale bohužel, je třeba znát nejen slovní druhy, ale u podstatných podstatných jmen životnost gramatickou i mluvnickou atd.

Pokud považujete správná pojmenování za hloupost, je to vaše věc. Ale když chci odpovědět správně, tak aspoň opíši správně nadpis z odkazu

Nebo pište slovensky, nemusíte i/y v přísudku řešit.

Napište „robili“. . Kdo robil" bez kontextu?
Když napíšete v češtině dělali, nebo dělaly tak poznáte , o koho šlo. Samozřejmě v nejšilrším slvoa smyslu.

Když napíšii – „skládal“ , tak poznám bez podmětu, ko