Anonym*

Poradíte, zda mám správně koncovku v uvedeném příkladu?

Zdravím Chtěla by jsem se na něco zeptat ohledně českého jazyka. V mužském rodě neživotném se píše -y-, v mužském rodě životném se píše -i-, v ženském rodě se píše -y-, v středním rodě se píše -y/a-. NAPŘ. VĚTA : Připomněli jsme si nejslavnější Smetanovy opery. – SmetanovY je Y, protože opera je ženského rodu ? Nebo tam mám chybu ? pokud ano, kde se využívá tato metoda, prosím o radu, nedá mi to spát :D :)

Mužský, ženský a střední rod. Psaní y/i.

Nejlepší odpověď
annas

Podívejte se do archivu

https://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=shoda%20p%C5%99­%C3%ADssudku%20s%20pod­m%C4%9Btem%20
,
Vždy si určete

  1. rod – u mužského životnost, použijte v množném čísle
  2. . pád
  3. . použijte zájmena zájmena ti, ty a ta.¨

Pozor – ve středním rodě je jen koncovka -a, nikoliv .-y, jak jste napsala.

1. Mužský rod
Ti dospělí chlapci x ty kovové stroje – 1. p. . Vidím ty otcovy chlapce x otcovy stroje – 4. p.

2. Ženský rod
Ty otcovy opery = Smetanovy opery. – matčiny opery 1. i 4. p.

3. střední rod
Ta otcova kuřata, ta matčina kuřata – 1. i 4. pád.
Místo přivlastňvoacího . jména otcův, otcova, otcovo, použijte matčin, matčina, matčino. Lépe se určí koncovka.

Platí to u shody přísudku s podmětem.

Důležité u kombinace rodu.

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-je-to-s-i-y-u-dvou-osob

"

Další odpovědi
Edison

Máš tam snad shodu podmětu s přísudkem?

Kelt

My jsme si připomněli, to se myslí muži i ženy. Kdyby bylo , ty ženy vzpomínaly na Gustu Fučíkovou, tak je to takto. Na co jsme si vzpomněli – ptáme se na předmět, na ty opery, na ty vlky, na Smetanovy opery, na Smetatovy vlky, v Olomouci jsou Smetanovy sady, , Ale byli tam Smetanovi vlci, Smetanovy opery jsou krásné.

Edison

Annas, podobně jako pro Kelta… Ptá se na Y/I u spojení „smetanovy opery“. To není shoda podměru s přísudkem přeci… 🙂

annas

Máte pravdu. Odpověděla jsem na otázku, proč ty atd. Jenže když jsem okopírovala, tak jsem půlvodní text smazala.
Občas se mně to stane, že něco smažu.

Díky.

Už jsem nekontrolovala. Děkuji.

Edison

Kelte, Smetanovy opery ale nejsou shoda podmětu s přísudkem… 😁