Rozamunda

kdy se píšou chlapy a kdy chlapi ? jak si to y/i můžu odvodit ?

Nejlepší odpověď
annas

Musíte přiadit podstatné jméno ke vzoru a umět skloňovat. Chlap = vzor pán.

Také pomůže ukazovaci zájmeno: ti páni = ti chlapi, vidím ty pány = ty chlapy., s těmi pány = s těmi chapy …
Doplňuji:
Ad Alesh – co ten tvar: „byly tam páni – chlapi“.

Přece ti páni, ti chlapi byli …

Další odpovědi
Alesh

chlap bez chlapa jako pán bez pána, ne?

byly tam páni – chlapi
viděl jsem pány – chlapy
atd.
Doplňuji:
no jo, jasný, soustředil jsem se na i/y u chlapů 😉

Hamon

Mnemotechnická pomůcka:
Když si můžeš říct TY, píše se Y (vidím TY pány).
Když si můžeš říct TI, píše se A (v hospodě seděli TI páni).
Když můžeš řict TA, píše se A (TA děvčata zpívala).
Doplňuji:
Zatímco (ti) páni chlastali a (ta) děvčata tancovala u tyče, (ty) servírky připisovaly čárky.

Kelt

Chlapi, muži pracovali. Chlap je ve funkci podmětu, Ptáme se kdo, co – ti, proto měkké i.
viděl jsem ty chapy, ty muže, ty hochy – viděl jsem koho, akuzativ, je tvrdé i.
Stejně Ti hodní hoši viděly ty zlé hochy,
ti darebáci navštívili tamty zlé darebáky atd.
Chytili mně četníci – podmět je četníci,
Byl jsem veden zadržen četníky. Tady je 7. pád.
Jedná s o podstatná jména mužského rodu, u jiných rodů je situace jinačí.
Ženy pracovaly, viděl jsem ty ženy. Děti křičely, chytil jsem tři děti a upekl je.
Ty ženy jsou podmět. ty děti křičely – opět podmět.

Děda Louda

Netřeba nic odvozovat, drž se zásady shody přísudku s podmětem.

anonym

„Chlap“ se skloňuje podle vzoru „pán“. Z toho si správné koncovky nejen můžeš, ale dokonce musíš odvodit.
Pro usnadnění, jak to vlastně je, se dá vypomoci tak, že použiješ před podstatným jménem chlap ukazovací zájmeno ten. Tam, kde ti potom vyjde „ti“, budou chlapi , kde „ty“, budou chlapy.