MonkeyKing

Jak je to s i/y u dvou osob?

u my (všichni) je vždy i
ale co u dvojce?
třeba: my dva/oba jsem byli/y??

Nejlepší odpověď
talka

Pokud jsou osoby různého rodu, má přednost rod mužský.

Další odpovědi
dubraro

Záleží na tom, jakého pohlaví ty dvě osoby byly. Pokud obě ženy, pak „byly“. Pokud alespoň jeden muž, tak „byli“.

A moc do toho nešťourejte, nebo se toho chytí genderové bojovnice a bude zle.

annas

Důležitá je shoda přísudku s podmětem, záleží na předchozím kontextá. okolnostech si situaci, na niž navazujeme. Netýká se jen osoby, ale i zvířat.

Vaše otázka zní " Jak je to s i/y u dvou osob?"

Dvě osoby mohou být rodu mužského – ve shodě – i, jedna mužského a jedna ženského – i, jen rodu ženského – y, rodu mužského a středního – i, rodu ženského a středního – y, obě rodu středního – a.-

1. Jde-li o muže nebo o muže a ženy zároveň, mužský rod má přednost před ženským, píšeme -i: Byli jsme rádi …

Jde-li o zájmena bezrodá my/vy dva – my/ vy oba – pokud předpokládáme, že šlo jen o muže, nebo o muže a ženu, tak volíme v přísudku -i.

Pomůckou je my všichni, pokud není uvedený kontext.

2. Další kombinace osob.

Platí, že mužský rod životný má přednost před ostatními rody.

Např. Ženy a pacholata stály. Muži a pacholata stáli. Pážata a pacholata stála.

Střední rod se týká více zvířat než osob.

Rozhodující je rod gramatický, nikoliv přrozený.

Dochy

Záleží jestli víš o kom se mluví. Pokud o té dvojici nic nevíš, nebo pokud víš že je alespoň jeden z nich chlap, pak „i“.

ivzez

V tomto příkladu je jednoznačně „i“.

Napoví číslovka: My dva/my oba → chlapci, muži
Kdyby se jednalo o děti nebo ženy, bylo my dvě/obě.

V případě nevyjádřeného nebo všeobecného podmětu by bylo nutné napsat „i“
stejně jako u podmětu rodu mužského životného.

V ostatních případech bude „y“.