Nataliya

Jak vysvětlit psaní písmen i a y v koncovkách po obojetnych souhlaskach?

Dobry den. Prosim o radu: Jak mam dceri 9 let vysvetlit, aby to pochopila kdy se pisi i a kdy y v koncovkách obojetnych souhlasek? Ne muze to pochopit. Napr: zklamali-zklamaly, vystoupili-vystoupily…Mockrat dekuji.

Jak vysvětlit psaní písmen i a y v koncovkách obojetnych souhlasek?

Nejlepší odpověď
annas

Je toho hodně, jedna část mluvnice. Nedá se napsat stručně.

Vkládám odkaz na Pravilda, kde je vše vysvětlené. Prostudujte s i sama a určitě najdete formu, jak dceři vysvětlil.

--

Např.
„Je-li podmětem jméno mužského rodu životného v množném čísle, píše se v koncovkách příčestí a jmenných tvarů přídavných jmen -i. “

Takže jedno pravidlo:
Zklamali – zklamaly – zakončení záleží na rodu, u mužského na životnosti… mužský životný má přednost před ostatními rody. Jde o shodu přísudku s podmětem.

Zvířata, muži, ženy zklamali …

Zvířata a ženy a hrady nás zklamaly …

Opravdu těch možností je víc, nevím, v jakém, rozsahu probírají shodu na 1. stupni.

Pokud vám nebude něco jasné, tak se znova zeptejte.

http://www.pra­vidla.cz/pisme­na-i-y/

Další odpovědi
gecco

Na tomhle není co „pochopit“ – prostě se musí pravidla naučit…
😉
Vždy záleží na podmětu – pokud jde u podmětu o rod mužský životný, píše se „i“, ve všech ostatních případech pak „y“…
V množném čísle pak stačí, aby ´jeden z podmětu´ byl mužský životný, píše se „i“, jinak opět „y“…
Například:

  • Ve skupině byl chlapec a sedm dívek, po objevení strašidla všichni prchali…
  • Ve skupině bylo sedm dívek, po objevení strašidla všechny prchaly…

😉

Emefej

Základní mnemotechnická pomůcka:
ženy – y
hrady – y
muži – i
všichni – i

ReHu

Jen doplním výše napsané. Pokud dcera bude hodně číst, bude psát pravopis správně téměř automaticky.
Také nebude psát sklamali/y. Bude psát zklamali/y.

Děda Louda

Není mi z dotazu jasné, co jsou koncovky souhlásek.

bolak

Když se myslí muži, tak měkké > stáli (studenti stáli)
Když se myslí ženy, tak tvrdé > stály (studentky stály)
Když se myslí věci (které nežijí), tak taky tvrdé > stály (hrady stály)

Když je to obecné „oni“ nebo nevyjádřené „oni“, předpokládá se že jsou tam muži i ženy zároveň, a jak jsou tam i muži, píše se měkké (všichni stáli)

Tedy by se to dalo shrnout tak, že měkké se píše jen v případě, že se mluví u mužích, případně pokud se neví o kom konkrétně se mluví, tak měkké taky, protože by se mohlo jednat i o muže. V jiném případě pak tvrdé a ve středním rodě -a (města stála).

ivzez

Koncovky sloves ani podstatných či přídavných jmen
nesouvisejí s tím, jestli jde o obojetné souhlásky.
___

V případě sloves jde o shodu podmětu s přísudkem,
koncovka přísudku se řídí rodem a životností podmětu.

Je-li podmět mužského rodu životného nebo všeobecný, musí být v přísudku -i.
Chlapci vystoupili z vlaku.
Všichni vystoupili z vlaku.

V případě ženského, středního a mužského neživotného rodu bude v přísudku -y.
Ženy a děti vystoupily z vlaku.
Hrady obvykle stály na kopci.

Rozlišování i/y v přísudku se týká jenom minulého času.
____

Dále se časo chybuje v koncovkách -ovi/-ovy.
Tady je potřeba rozlišit

podstatné jméno
(dám bratrovi knihu)

od přídavného
zde navíc rod 1. pád od 4.

  • přišly k nám bratrovy spolužačky
  • přišli k nám bratrovi spolužáci
  • potkal jsem bratrovy spolužáky

arygnoc

slovenčina to má ľahšie – všetky slovesá končiace na -li (končia aj na niečo iné?) majú sa píšu -li bez ohľadu na rod či životnosť.

😉

annas

Vím, je to ale dvojsečné. Na jedné straně není třeba přemýšlet, ale na druhé straně poznám, na koho se např. obracím.

Dopadly jste dobře? Měli jste se dobře?

annas

  • … nepoznám, na koho …