Avatar uživatele
Registrovaný

Proč se píše ve slově úterý tvrdé y, když se slovo skloňuje podle stavení?

Jakým způsobem vysvětlit dětem, proč ve slově úterý je tvrdé y, když se skloňuje podle vzoru stavení? Přitom slovo tácy mají měkkou souhlásku a píše se tvrdé y, podle vzoru hrad.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Poněvadž po 'r' se tvrdé y píše ))
Doplňuji:
A ještě tácy:
"..podstatná jména mužského rodu neživotného skloňovaná podle vzoru hrad (např. tác, kibuc, punc, hec, kec a další), u nichž zůstává koncovka -y zachována – píšeme tak tácy, kibucy, puncy, kecy, hecy atd."
Zdroj: http://prirucka.ujc.cas.cz/…

Zdroj: http://www.ptejteseknihovny.cz /uloziste/aba001/2012/sklonova ni-slova-utery

 

Další odpovědi:


Avatar uživatele
Zlatý

-R- je tvrdá souhláska, proto píšeme tvrdé -y- ( hy chy ky ry dy ty ny ).


Avatar uživatele
Registrovaný

"rito, rizoto, riziko, varianta, fritovat, iritovat, teritorium, ...

a mnoho iných"

To jsou ale slova cizího původu...

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

annas

Děti musí dobře rozlišit tvrdé a měkké souhlasky. Po r se píše v českých slovech y, jde o tvrdou souhlásku. Ve středním rodu se nerozlišuje životnost jako u rodu mužského.

Skloňování úterý souvisí s historickým vývojem. Úterý vzniklo z tvaru vterý - číslovka. ., Který? V pořadí druhý, tedy úterý . To se skloňovalo jako který. Později se úterý stalo podstatným jménem stejně jako byl outerek, později úterek atd.

Protože existovalo skloňování kmenové, došlo ke změnám ve skloňování, také se změnily některé tvary (pradlí = pradlena atd) , vzory zanikly atd. Např. vzor stavení se skloňoval takto: staveního, uhlího atd. Tak "dopadlo" i úterý. Ze skloňování adjektivního (podle příd. jmen) se přesunulo ke sloňování substantivnímu (podle podst, jmen). Později uvedené koncovky zanikly. Tato tendence nepronikla do spisovného jazyka, zůstala jen v nářečí.
----
O souhlásce "c" se diskutuje, Dobrovský ji zřejmě chybně zařadil mezi měkké souhlásky, jak uvádějí jazykovědci, takže se psalo všude i, kromě cizích slov. Jenže současní jazykovědci "c " uvádějí spíš jako obojetné, proto se dodržuje vzor hrady - tácy., ale berou spíš jako výjimku.
--
PČP uvádějí:
Při skloňování slov končících na c dochází často ke konfliktu principu měkkostního s principem morfologickým. Jinými slovy, střetává se pravidlo stanovující, že bychom po c měli psát měkké i, s tím, že koncovka určitého pádu je -y

Kodifikace je v tomto ohledu nepravidelná. Ve většině případů považuje za správné původní pádovou koncovku -y uvést do souladu s měkkostním principem a psát -i – například bychom tak měli psát Frantovy skici, album Jarka Nohavici, hospoda U Venci, kniha Danici Hujerové, cesta do Subotici apod.

Výjimkou jsou však podstatná jména mužského rodu neživotného skloňování podle vzoru hrad (např. tác, kibuc, punc, hec, kec a další), u nichž zůstává koncovka -y zachována – píšeme tak tácy, kibucy, puncy, kecy, hecy atd.

http://prirucka.ujc.cas.cz/…

Avatar uživatele
Zlatý

arygnoc

rito, rizoto, riziko, varianta, fritovat, iritovat, teritorium, ...

 

Zajímavé otázky v kategorii Vzdělání a práce

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Vzdělání a práce

Zlatý annas 2597
Zlatý Drap 1748
Zlatý quentos 1269
Zlatý ivzez 756
Zlatý mosoj 660
Zlatý gecco 618
Zlatý led 582
Zlatý hanulka11 566
Zlatý marci1 542
Zlatý Michal Kole 475

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.