Divoženka

Tuzexy sloužily k tomu aby se z lidí vytáhlo co nejvíce cizí měny?

Nejlepší odpověď
tom004

Je to trošku jinak.Za minulého režimu jezdila spousta lidí na montáže do zahraničí.Jejich rodiny dostávali klasickou měsíční mzdu v korunách a ostatní cizí měna šla zaměstnanci na tzv. „devizové konto“. A protože zákon zakazoval, aby občan vlastnil cizí měnu, převáděli se tyto prostředky na „tuzexové poukázky“(bony), které potom v těchto obchodech mohli utratit za zboží, se kterým se vlastně při svých zahraničních montážích běžně setkávali. A to okrádání a šmelina, to je důsledek tohoto státního zozhodnutí. Lidé nebyli okrádáni v Tuzexech, ale veksláky různými směnárníky přímo na ulici.

Další odpovědi
Miroslavst

Ano a dnes slouží obchoďáky a nákupní centra, aby z lidí vytahali tu naší měnu.

V tuzexu se utrácely:
http://images2­.wikia.nocooki­e.net/__cb200­90418212423/ne­cyklopedie/ima­ges/3/3c/Tuzex_bon­.jpg

mosoj

Lidi žádnou cizí měnu nesměli vlastnit.
Takže sloužily hlavně k obohacení státu a veksláků.