Avatar uživatele
Zlatý

Tuzex- obchody se zahraničním zbožím, kdy byly založeny, a v kterém roce zanikly?

Existovaly takové obchody i v jiných komunistických státech? Navštěvovali jste je a co jste si tam kupovali?
Doplňuji:
Mně tam rodiče koupili kinder vajíčko, ledovou čokoládu a průhledný plastový deštník s obrázky, to tedy bylo v tý době terno! :o)

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Zvláštností, která je pro 60. léta charakteristická, je fungování Tuzexu. Tyto prodejny byly založeny v roce 1957 a při nákupu se v nich používalo zvláštních platidel - bonů. "Běžný člověk se k bonům nedostal, musel si je koupit na černém trhu. Tuzex byl zaveden, protože komunisté zjistili, že je to celkem výhodný zdroj valut," říká historik Jiří Hoppe. Tuzex totiž do státního rozpočtu přinášel několik desítek milionů dolarů. Zároveň to ale bylo nesystémové opatření, které podporovalo černý trh a stínovou ekonomiku, protože byl budován paralelní trh s nedostatkovým zbožím. A kdo mohl bony oficiálně získat? Valutoví cizinci, sportovci nebo umělci, kteří vydali nějaké dílo v zahraničí. Stát jim ale zahraniční výdělky zdaňoval více než 50%.
Tuzexová konta zanikla až po přijetí novely devizového zákona, jež vstoupila v platnost 1. 7. 1992. Vklady na těchto účtech byly přepočítány v kurzu 1 DEM za 5,5 tuzexové koruny. K témuž datu byly zrušeny tuzexové poukázky, tzv. bony (odběrné poukázky na zahraniční zboží v síti prodejen Tuzex).

Zdroj: http://finance.idnes.cz/…

Jak to bylo v jiných státech, nevím, protože jsem do ciziny necestovala. Občas se mně podařilo sehnat bony, vystála pak frontu na svetřík nebo na nescafé.

Zdroj: http://www.radio.cz/cz/rubrika /historie/v-klementinu-bylo-pr vni-verejne-muzeum-v-ceskych-z emich

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Musím trochu poopraviť Annas.
Bežný človek sa mohol k nim legálne dostať,
ak po návrate zo zahraničie menil neminuté peniaze, alebo dostal nejaké peniaze zo zahraničia, nedostal Kćs, ale práve tie Tuzexové koruny (TK)
dôchodcovia (ale aj ich vdovy), ktorí pracovali v zahraničných firmách, dostávali zo zahraničia dôchodok, ktorý sa im potom automaticky menil na TK, Tí starší si možno pamätajú na babky pred tuzexami.
Takéto predajne boli v každom soc.štáte. Predával sa v nich nielen zahraničný tovar, ale aj naše výrobky pod zahraničnou značkou.
(napríklad textil - pravý manchaster sa vyrábal u nás na Záhorí pre anglickú firmu)
U nás bola oficiálna hodnota 2,50Kčs, ale pod 5,- ste ich málokedy kúpili (ak tak len väčšie množstvo, vtedy bola zľava z ceny)


Avatar uživatele

tuzex skončil 26.3 1998
http://cs.wikipedia.org/…


Avatar uživatele
Bronzový

Když mě bylo asi 10 let, tak mě máma v Tuzexu koupila první džíny Levisky a stáli asi 160 bonů.


Avatar uživatele
Zlatý

Jednalo se o podnik zahraničního obchodu, který vznikl 1. července 1957 podle vyhlášky č. 122/1957 Ú. l., poté byl v období od 1. ledna 1969 do 31. prosince 1970 na základě vyhlášky ministra zahraničního obchodu 202/1968 Sb. „o určení Tuzexu, akciové společnosti, k provádění některých zahraničních obchodů“ přeměněn v akciovou společnost, která byla na základě vyhlášky ministra zahraničního obchodu 163/1970 Sb. „o zřízení Tuzexu, podniku zahraničního obchodu“ od 1. ledna 1971 zlikvidována a opět přeměněna na podnik zahraničního obchodu. 19. srpna 1991[1] byl podnik opět přeměněn v akciovou společnost TUZEX, a. s., která 26. března 1998 přešla do likvidace

http://www.nostalgie.webpark.c z/…

Jelikož tchán jezdil do ciziny za prací,bony jsme měli a nakupovala jsem tam hlavně sklo krásné, které v našich obchodech nebylo ani k vidění a sem tam nějakou laskominu, největším hitem tenkrát byly různé hrací strojky -taky jsem si je tam pořídila, vše máme dodnes a každému se to líbí .

Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/T uzex


Avatar uživatele
Zlatý

V Polsku se to jmenovalo PEWEX a byly tam neskutečné věci.Takové,že i v našem TUZEXu nebyly k mání.


Avatar uživatele
Zlatý

http://cs.wikipedia.org/…
Zde je popsáno vše co potřebuješ.

Obchody tohoto druhu existovaly i v dalších komunistických státech, v Polsku to například byla síť Pewex (Przedsiębiorstwo Eksportu Wewnętrznego, Podnik vnitřního/tuzemského exportu). V SSSR pak byly prodejny Berjozka a ve východním Německu prodejny Intershop.


Avatar uživatele

Žiju v příhraniční obci už od svého dětství a bony se tu daly sehnat legálně,pamatuji dobu ještě za 3 Kčs,moje první džíny byly ještě za 5O bonů,výlet do Varů spojený s nákupem v Tůzu,vůně těch obchůdků mě úplně dostávala.


Avatar uživatele
Zlatý

Stál jsem tam několik hodin frontu na džíny a také si občas koupil magnetofonovou kazetu BASF a někdy balicí tabák DRUM.:-D

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 3830
Zlatý Drap 2291
Zlatý led 1654
Zlatý marci1 1277
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý quentos 1183
Zlatý Kepler 876
Zlatý mosoj 848
Zlatý gecco 818
Zlatý vagra 799

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.