VaclavZeman

To opravdu bývávalo okolo a před první světovou válkou normální v českých zemích onikat?

Dnes museli do školy jen třídní, protože byly výlety a zítra jsou školní besídky. Takže jsem mohl mít více doučování a během toho jsem sledoval oba dva Švejky (ty s Hrušínským, takže ty nejlepší). A snad nikdy jsem si toho nevšiml, ale oni tam onikají. To opravdu bývávalo tehdy v česky mluvících zemích normální? Prostě po vzoru Fritzků? Děkuju.

Nejlepší odpověď
cappuccino

Vitejte Vaclave!! Uz jsme si o Vas delali starosti!! Dlouho jste tu nebyl.
K otazce: ano, v te dobe se onikalo. Dneska nam to pripada smesne.

Další odpovědi
led

„Onykanie“ vychádzalo z nemčiny prakticky už od čias Bielej hory. Vykanie sa začalo zavádzať až v časoch 1.ČSR. Ale napriek tomu „onykanie“ vydržalo hlavne u starších na vidieku a v (nepriemyselných) mestách až do konca 50-tych rokov. Vplyvom socialistických (socdem) a komunistických strán sa presadzovalo zase všeobecné tykanie „ja súdruh, ty súdruh, tak prečo by sme si vykali“

Drap

Ano, bylo to zcela běžné ve městech i na venkově.

elkon

V určitých společenských vrstvách ano.

Filip84

A, pozor, druhý „partyzán: zapadlý vlastenec“ je zpátky; vítej mezi živými, už jsme Tě tady, pomalu, pohřbili, i kaddish za mrtvé už je za Tebe odzpívaný a 300 mší, abys jako nezevloval v očistci, už se slouží, tak jako pomalu, postupně, no tak nic, tak to máš do foroty.😅

Ano, bylo to docela obvyklé, ještě moje babka (ročník 1930) hovořila o svých rodičích jako „o staříčcích“ a říkala, třeba, „stařenka byli“, či „staříček sedávali“, atp. A udrželo se to, slyšel jsem to i u mladších ročníků. Ale děda byl z města, ten už mluvil o rodičích a prarodičích normálně, takže ono taky záleželo, jak kde se to udrželo.

I v onikání je rozdíl, jinak se onikalo služce a jinak se onikalo, třeba, velkofabrykantu vydřiduchovi, nebo tak něco a podobně.

da ny

NO teda, BLIK…. pozdě, ale přece…. ;D
Na to, že byl Dobrý voják Švejk natočen v roce 1956 a od revoluce ho dávají ho od revoluce každý rok, na několika TV kanálech
Ano, v době kdy si lidé ještě prokazovali úctu (i v rodině, včetně manželů)
Je to obdoba vykání.
/Bývalá kolegyně (72) z práce vykala, spolu se sestrou a s o 10 let bratrem, oběma rodičům, ještě před 20 lty! Rodiče přišli po válce ze Slovenska, do pohraničí Karlovarského kraje./

„Onikání se v češtině užívalo převážně v 18. století při rozhovorech dospělých osob s dětmi, nebo osob s jejich služebnými. Tento způsob mluvy se užíval v Čechách ještě během První republiky. "
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Onk%C3%A1n%C3%­AD

VaclavZeman

Děkuju.