Thor

Teorie relativity – dilatace času

Mám Zemi – tu označím jako Z.
Pak poletím v raketě, tu si dovolím označit jako R.

Když poletím v R rychlostí 0,9c od Země, tak pořád je c stejné.

Jenže když poletím 0,9c, tak mohu prohlásit, že já stojím na místě a tou 0,9c letí Země, Slunce, celá soustava apod… Takže bych pak očekával, že se čas zpomalí na Zemi a ne u mě.

jenže pozorovatel ze Z prohlásí, že se bude zpomalovat u mě, protože já se od něj vzdaluji 0,9c…

Tak jak to teda je? :D Je v tom bordel, ale Einstein byl borec a já mu věřím :)
Doplňuji:
Prosím zanedbejte zrychlení a zpomalení rakety, předpokládejme, že se jedná o 2 inerciální soustavy

Odpovědi
mathes

Když se tím člověk začne zabývat do hloubky (a zvláště v rámci obecné teorie relativity), zjistí, že je to poměrně komplikovaná otázka.
Tento problém hledej pod názvem „paradox dvojčat“. Popisuje zhruba totéž, co ty, tedy to, že se jeden bratr vypraví pryč velkou rychlostí a druhý zůstane na zemi. Ukazuje se, že fígl je v tom, že se ten v raketě musí otočit. Celý rozbor situace je ale na dost dlouho.