Hermelín D

Mám strach z vrtání zubů, co s tím?

Mám takový problém, a to, že když jsem byl nedávno kvůli kazu na vrtání zubů, tak jsem dostal strach/depku větší než kdy před tím. Myslím si, že mi strach věkem jen stoupá, nevíte, co s tím? normální rady na internetu mi moc nepomáhají, tak se ptám, jestli to nemá někdo podobně.

Odpovědi
elkon

Myslím, že dnes kdy zubař píchne injekci, není čeho se obávat, protože vrtání takto nebolí. To nelze ani porovnávat s tím, jak to bývalo v minulosti. Odtud asi pramení ten strach.

Arne1

To chce kvalitního doktora. Můj zubař si na úvod se mnou popovídal, zjistil že mám ze zubařů skoro fobii, před zásahem si mile popovídáme kde jsem zase cestoval, má tam obrazovku s plovoucím arybičkama a eventuálně příjemnou hudbu. K tomu opravdu profi vubavení, kvalitní anestezie. Takže největší problém je u mne teď vždy na závěr když musím vytáhneout kreditní kartu.

zjentek

Pomůže ti způsob myšlení. Na tuhle otázku rychle zamomeň a vtluč si do hlavy, že vrtání ti nic nedělá, vlastně o něm ani nevíš, když probíhá.

Lotr2008

Navštiv psychologa nebo si nech zuby vyndat kleštěmi a nebudou ti je pak muset vrtat.

da ny

Strach má zbytečně velké oči. Co si přejete, to budete mít. Plánujete strach? Dostaví se.
Až budou jednou „vrtačky“ hrát písničku/ky, bude to pro Vás lepší?
Čeho se obáváte? Bolesti nebo co Vám vadí. Vezměte rozum do hrsti. Stomatolog Vám pomáhá, tedy neubližuje. Zvládnete to se ctí. :) Pokud jdete včas a kazík je malý, nemůže nic bolet. U hlubšího kazu může být citlivější nerv. Požádejte lékaře o anestetikum (u mnohých si připlatíte). Dnešní turbínky nejsou „vrtačky“, jako kdysi (to drnkala celá hlava ;D).
Pokud je na Vás více práce, vyhledejte pracoviště, kde Vám do žíly zavedou třeba Dormicum. Vše se udělá najednou. Budete při vědomí, spolupracovat. Až se prospíte, nebudete mít žádné nepříjemné vzpomínky. Nutný doprovod a „hlídání“, než se doma vyspíte. Je to něco, jako „okno“ po opičce.

Filip84

Elkon: „i v obecenstvu možú sedět voli“. Pokud má třeba nějaký hrůzný prožitek ze stomatologického ošetření, jeho strach může být naprosto přirozený. Ale to my tady nevyřešíme.

Filip84

Lékař, anxiolytika, psychiatr & klinický psycholog. Tady tohle opravdu nevyřešíš. Jen lékař, ve spolupráci s klinickým psychologem, Ti může kvalifikovaně odpovědět na otázku, jde-li „pouze“ o fobii, blok, nebo nějakou úzkostnou poruchu, či psychosu.

Ametyst

Jasně, Filipe. Ti, kteří způsobili fólii, ji budou úspěšně a za velké prachy, pod jedním ministerstvem, řešit. 🙂 Takhle chytrý jsme taky.:-)

Ametyst

Sorry, fobii.:-)