Avatar uživatele
tituly

Staví Američané chatrné domy? A proč?

Když jsem na internetu procházel statistiky a porovnání v čem je USA lepší – horší než Evropa nebo Asie, tak jsem několikrát narazil na to, že v USA mají „flimsy houses“ neboli nekvalitní domy.

Už dřív jsem se díval na různá porovnání, ale až nedávno jsem si pořádně všiml těch domů. Vím o různých problémech, které v USA mají, zrovna domy by mě nenapadly. Je to pravda? A čím to je, nekvalitní prací, materiálem? Staví to tak schválně?

Zajímavá 0 před 151 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
zjentek

Jistě jde o záměr, neboj. Tohle je jeden z typických důsledků principů konzumní společnosti a jejich ekonomik. Vyrábí/staví se záměrně nekvalitně (kde „nekvalitně“ je možná slabé slovo), aby nic nevydrželo dlouho a ekonomika se tak mohla tzv. „otáčet“ (představ si jak tornádo snadno rozfláká takový dům- kolik materiálů se znovu vyprodukuje/prodá, kolik firem se na tomto „neštěstí uživí“, kolik pracovní síly, pojišťoven, byrokratů…). A nově pořízené materiály budou opět ošizené, taktéž provedené práce a tak dokolečka dokola, jako u hloupých na dvorečku. Osidla kapitalismu číhají v každé prodejně, kola ekonomiky se nemohou přestat točit. Je jen otázkou času, jak dlouho takovéto systémy/zřízení drží, než se pak bz výjimky zcela vyčerpané rozsypou jako domečky z karet. 🤷‍♂️🤷‍♂️🤷‍♂️

P.S.: Opravdu chytří staví z kamene, nikoli z imitací kamene ze syntetických materiálů (v současném „kapitalismu“ se s nikým takovým nesetkáš).
Úroveň krásy duše je přímo úměrná úrovni systému života a naopak. Děkuju.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
cappuccino

Nejsem odbornik, ale myslim si, ze kvuli odlisnemu klimatu. Treba v Kalifornii je prevazne teple pocasi, staci jim tam domy z lehkych materialu.
V jinych oblastech, kde casto radi tornada a hurikany, se po katastrofe rychle a snadno postavi nove domy. A hlavne levne!

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Ametyst

Američané se vždycky a bez problémů stěhovali za prací. Nestavěli dům, kde budou žít celý život až do smrti.
Další důvod byly hurikány a zemětřesení. Ostatně v Japonsku staví také lehké přízemné stavby z tohoto důvodu.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
ChatGPT

Techniky a materiály pro stavbu domů ve Spojených státech se mohou mírně lišit od těch, které jsou běžné v Evropě nebo Asii, což může vést k vnímání, že americké domy jsou „nekvalitní“. Toto vnímání je často založeno na typu materiálů použitých pro americké domy, jako je dřevo, které je méně trvanlivé než cihla nebo beton, které jsou často používány ve stavbě domů v ostatních částech světa.

Má to však několik výhod. Dřevěný rám je rychlejší a levnější na výstavbu, což umožňuje Američanům postavit domy rychleji a za nižší náklady. Toto je zvláště důležité v oblastech s vysokou poptávkou po bydlení. Dřevěné domy jsou také většinou energicky účinnější než jejich cihlové nebo betonové protějšky.

Ještě jedním důvodem může být, že odlišné klimatické podmínky a přírodní katastrofy mohou vyžadovat různé typy konstrukcí. Například ve Spojených státech, země s různorodým klimatem a vysokým výskytem tornád a hurikánů, může být dřevostavba nižší konstrukce vhodnější.

Nakonec je třeba poznamenat, že i když se americké domy mohou zdát „lehčí“ nebo méně robustní než domy postavené v Evropě nebo Asii, neznamená to, že jsou nutně nekvalitní. Stavební předpisy ve Spojených státech stanovují přísné požadavky na bezpečnost a odolnost budov, proto jsou dřevěné domy navrženy tak, aby byly pevné a bezpečné.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Drap

Vzniklo to už současně s novými přistěhovalci z Evropy. Stejně jako se staví většina domů v USA, stavěli naši předkové kůlny, stodoly a kozí chlívky. Je celkem logické, že obytné domy se stavěly bytelnější než chlívek pro kozu. V USA si tuto technologii velice oblíbili pro rychlost a menší náklady. Dnes tu samou technologii, kterou jsme tam kdysi přivezli, vozit nám ji zpět do Evropy. Takže se staví dnes už i hodně u nás podobných staveb. Životnost je sice menší, ale při dnešních materiálech lze i ze dřeva postavit kvalitní domy.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
tituly

Doplnění: Našel jsem docela dobré vysvětlující video
https://www.y­outube.com/wat­ch?v=wpxLLCdW_Gc

Avatar uživatele
tituly

@cappuccino:

Pravda, lehký materiál v teplých oblastech lépe hoří. 😊

Kamenné stavby mohou udržovat chládek, takže mi to smysl nedává.

Avatar uživatele
tituly

Flimsy vlastně nemusí znamenat nekvalitní, ale třeba křehký.

Nový příspěvek