HenryFonda

Proč jsou v České republice tak velmi drahé byty na prodej i byty k pronájmu?

Mohl by mi zde někdo odpovědět, proč jsou v České republice (vč. Ústeckého kraje, kde jsou byty velmi levné) tak velmi drahé byty na prodej i byty na pronájem, čím je to tedy tak způsobeno, je to tím, že se skoro vůbec nestaví nové byty a tím ceny starých i nových bytů v panelových nebo cihlových domech i novostavbách letí tak velmi rychle astronomicky nahoru, velmi bych pochopil, že ceny starých i nových bytů půjdou do miliónů korun a že je budou převážně kupovat Západoevropané (Němci, Rakušané, Britové, Američané, Izraelci a obyvatelé zemí bývalého SSSR..), jak se píše v tomto článku https://www.re­flex.cz/clanek/zpra­vy/97010/peti­nu-bytu-v-praze-kupuji-cizinci-stoupa-podil-zapadoevropanu.html ale proč tento byznys se takto bezhlavě přelévá i na severní a jižní Moravu, kde už i tady byty stojí okolo 1.500.000 až 2.500.000 korun za 2+1 a 3+1 ve velikosti cca 56m² až 75m² i v původním stavu!,kde je tedy problém?,ani realitní makleři nedokážou mi odpovědět, že v Praze šetří na bydlení cca 20 let? Dá se to mu veřit? https://www.sez­namzpravy.cz/cla­nek/bytove-desatero-prazane-na-bydleni-setri-dvacet-let-jak-je-to-jinde-85127 je tímto možné, aby byty na pronájem po České republice byly pomalu na stejné urovni jako v Praze dát např. za 3+1 o velikosti 61 m² ve Frýdku-Místku cca 15.000kč/měsícně? Děkuji tímto za odpovědi.

Nejlepší odpověď
da ny

Divím se, že se divíte….
Cenu určuje poptávka a nedostatek bytového fondu.
Způsob bydlení u nás nemá ve světě obdoby. Tato informace přece souvisí s dějinami (historií) ČR.
Jako občan ČR jistě víte, že v jistém období stát a tehdy rozpadající se státní podniky (před přechodem do soukromých rukou a majetku obcí a měst) zbavovaly bytového fondu.
Zejména panelových domů. Ty byly stavěny na 50 let, s tím, že se pak zbourají. Mezitím postaví nové a lidé se přestěhují a tak dokola…
Občané byli nepřímo „donuceni“, někdy výhodně a s pomocí půjček a stavebního spoření odkoupit si svůj nájemní byt.
Ti, kteří do té doby postavili rodinný dům, požívali finančních výhod podpory státu. I v dnešní době někteří dosáhnou na další státní dotace.
Stalo se tedy, že lidé odkoupili byty někdy v retro dezolátním stavu. Museli investovat do oprav a úprav daných i zákonem (rozvody plynu, vody, odpad, elektřina, výtahy). Převzít odpovědnost za údržbu společných prostor, výměnu oken, opravy balkonů (/aby nespadly). Zateplení panelových domů aj. Nikdo jim po uplynutí doby životnosti nevymění vanu, WC, kuchyňskou linku atd. atp.

Lidé kupovali své byty také z obav, aby jim střechu nad hlavou nekoupil někdo jiný a příliš nezvýšil nájemné (nahradil FO). Výše nájemného byla do určitého roku státem regulovaná. Postupně docházelo a došlo k deregulaci. A tak i mnohá města nasadila za metr čtvereční cenu „nekřesťanskou“.
Byty se staly předmětem spekulace. Od určitých let mohli oficiálně kupovat i cizinci.
Léta se nestaví levné bydlení, jen luxus pro movité.
Lidé si byty celkově rekonstruují, to zvyšuje jejich cenu.

Velká města (kde je práce) a studentská města se stala byznysem nejen pro spekulanty, kteří skoupili několik bytů, vchodů či domů. Ale i pro majitele jediného bytu, pořízeného i na půjčky a hypotéky.
Nájemné je tam, kde je POPTÁVKA PO BYTECH, tak vysoké, že se jim zároveň s poplatky splatí i hypotéka. Nebo mají další příjem. Zdanění takového příjmu státem jeho pronajímání ještě zdraží.

Jiní spekulanti byty a ubytovny pronajímají sociálně slabým, kteří jsou na sociálních dávkách = mají nárok na příspěvek na bydlení. Vydělávají tak na státu.

VLASTNICTVÍM bytu jsou lidé uvázáni jako pes u boudy. Nestěhují se za prací, a když, tak nemají na to, aby si koupili vlastní bydlení, a bydlí v drahém pronájmu.
VE SVĚTĚ toto nemá obdoby a nechápou to.
Většina bytů i domů je tam pouze nájemních, různých kategorií a cen. Často celé domy i s nábytkem.
Ceny jsou s ohledem i na spotřební koš a náklady nižší, hypotéky byly dostupnější a pro rodinu zvladatelné.

U nás jsou např. nejdražším (poplatky) nájemní městské byty, ty však nájemce nesmí dále pronajímat.
/Pronájem družstevního bytu a bytů v OV stejné velikosti vyjdou na stejné peníze, max. o 2 tisíce více (a to jde část majiteli do kapsy), někdy jsou i levnější.
V KARLOVARSKÉM kraji (nejchudší) pořídíte v některých městech a obcích byt „levně“. Na Rotavě neprodáte luxusně zrekonstruovaný byt 1+ 3 za více než 300 tisíc.
V Kraslicích zaplatíte kolem půl milionu.
Domy na vesnicích pořídíte včetně příhraničí všech 3 okresů za pakatel, máte-li práci a automobil na dojíždění (v rodině min. 2) do práce a odvážení dětí (MŠ, TŠ, SŠ).

Další odpovědi
Edison

To už je tu mockrát napsáno. Nabídka vs. poptávka. Jinak doporučuji pročíst internet. O cenách nemovitostí je toho plnej net.