hylf007

Spočítal by mi někdo výkon po zpřevodování el. motoru?

Dobrý den chci se zeptat jak se počítá nebo jestli mě někdo spočítá. když mám motor o výkonu 22,Kw a RPM 2910, kde mám hřídel o průměru 60mm, převedu jej na řemenici o průměru 170mm výsledné otáčky budou 1011RPM, jakou sílu (výkon)zde budu mít? Potřebuji roztočit stroj který požaduje 3,5kw a 1000 otáček. Děkuji Adámek

Nejlepší odpověď
Kepler

Výkon elektromotoru se zpřevodováním nezmění, jen točivý moment. Asi budeš muset použít min. 3,5 kW motor.

Jejda, asi mi už jdou oči šejdrem, nepatřičná poloha desetinné čárky mi nějak unikla.

Další odpovědi
Jiří Bohumil

Pokud máš opravdu motor 22 kW (i podle průměru hřídele), pak zpřevodováním (jak píše i Kepler) se výkon nezmění. Pouze točivý moment a otáčky. Takže pouze pokud jde o 22 kW (ne 2,2 kW), pak bude akorát zbytečně velký, ale požadavky stroje s potřebným příkonem 3,5 kW, s ním bez problémů pokryješ.
Jakým řemenem to chceš přímo z hřídele přenášet? Zřejmě pásem?
Ještě je ale potřeba, aby potřebný výkon a točivý moment dokázal přenést systém (provedení) řemenice a řemenu (klínový/pásový a jejich plochy styku a „opásání“ řemenic). A čistě odhadem, šířka, v případě „prostého“ plochého řemenu, na průměru řemenice 60 mm (hřídel) by musela být poměrně dost široká, aby dokázala požadovaný výkon a točivý moment přenést. Ale to už by bylo nutno spočítat přesněji, případně volit spíše klínové, nebo zubové řemeny a řemenice.

dubraro

Netřeba počítat, výkon se nezmění (pokud zanedbáme ztráty v převodech). Změní se otáčky a točivý moment.

orwell

P = 22 000 W
r = 0,03 m
n1 = 2 910 ot/min

R = 0,085 m

n2 = n1*r/R = 2 910* 0,03 / 0,085 = 1 027 ot/min

obvodová síla přenášená řemenem:
F = 30*P / (πrn1) = 30*22 000 /(π0,032 910) = 2 406,5 N
(Taky F = 30*P / (πRn2) dává stejný výsledek)

Točivé momenty:
M1 = F*r = 2 406,5*0,03 = 72,2 Nm
M2 = F*R = 2 406,5*0,085 = 204,6 Nm

Jiří Bohumil

orwell- perfektní, co se týče převodu. Ale on by spíš teď potřeboval spočítat a navrhnout ty řemenice a řemeny s ohledem na přenášený výkon. To je asi trochu složitější, ale Ty se zřejmě vyznáš. Já bych to vše nejspíš řešil pouze odhadem a s rezervou.

orwell

Máš pravdu, ale držel jsem se zadání. No, vlastně úplně nedržel, otázka zněla na výkon, ale dál chce vědět, jakou sílu bude mít na řemenici. Tak ji tam má a navíc ty momenty, na které se neptal. Pominul jsem věci, které jsi mu napsal s Keplerem a neopakoval se. A jinak? Nechce se mi takové věci moc rozvíjet, dá to někdy dost práce, psaní. Nakonec ti to smažou a dostaneš do držky. To se mi stalo nejednou i s hrozbou banu od admina za porušování kodexu. Bodík jsem vám nedal, protože kluk se ptá: Spočítal by mi někdo…? A z vás žádné číslo nevypadlo, ale já to teď napravím, mě to nezabije a vás potěší 🙂 Sám jsem už pomohl pár lidem z Odpovědí, ale tak, že jsem se vyhnul transparentnosti zde a obešel jsem to přes mailovou adresu. Tam mi co kdo poroučet, komu můžu pomoct a komu ne. To máš jako s uprchlíky. Nikdo mi nemá co nařizovat, koho mám přijmout, živit ze svého a nechat se za to kopat do zadku.