zatloukal00

spirituál

zdravím, budu dělat referát na ZŠ a potřeboval bych vědět nějaké „vypalovačky“ o tématu spiritál jakože především hudební styl.
Díky

Odpovědi
Lencis

Spirituál je černošská duchovní píseň vztahující se ke Starému zákonu (nejčastěji k příběhu vyvedení Izraelitů Mojžíšem z egyptského otroctví) nebo k Bibli obecně. Spirituály vznikaly jako projev náboženské víry i touhy po svobodě u amerických, ale i afrických černochů. U původních spirituálů zpravidla není znám autor, jde tedy o svého druhu lidové písně.

Více na odkazech:

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Spi­ritu%C3%A1l_%2­8hudba%29

http://www.spi­ritualy.cz/

motejlinka

Spirituály jsou původně písně, které černí otroci zpívali během jejich těžkého každodenního života. Vznikaly ve volné improvizaci a byly ústně předávány.
Na začátku 18. století se mezi bílými a černými šířilo tzv. Velké probuzení neboli The great awakening. Spirituální písně se používaly pro přenos základních myšlenek tohoto hnutí. Dnes předpokládáme, že černoši tyto písně zpívali jejich vlastním specifickým způsobem – s důraznějším rytmem, na africkou pětitónovou škálu a s vlastními vymyšlenými texty. Negro-spirituál byl na světě.
Tato forma hudby se rozšířila hlavně u otroků. Hymny, žalmy a zakázané písně se zpívaly v noci u táborových ohňů a také při práci. Spirituály reflektovaly situaci otroků. Některé z nich pojednávaly o jejich trápení, jiné o době po zrušení otroctví nebo také sloužily jako návod, jak se od otroctví osvobodit (Wade in the water).
Spirituály po zrušení otroctví v roce 1865 ztrácejí na významu. Není již třeba zpívat o touze po svobodě, protože otroci svobodu, alespoň na papíře, nabyli.