scbola

Jaký je rozdíl mezi spirituálem a gospelem?

Nejlepší odpověď
annas

Vývj gospelu a spirituálu se můžete dovědět z odkazu – strana 1 a 2.
http://www.gos­peltrain.cz/in­dex.php?ID=vy­voj&group=tra­ditional

Jaký je rozdíl mezi oběma žánry?

Ze všeho výše zmíněného vyplývá, že nová duchovní hudba, gospel, se vztahovala mnohem více k osobnímu vztahu člověka s Bohem, často to byly modlitby, prosby, vyznání.

Od spirituálů se gospely dále lišily tím, že byly dílem jednoho člověka, nešlo o kolektivní dílo.

Nevztahovaly se k politické situaci, nýbrž byly osobní výpovědí svých autorů o tom, že je Bůh miluje a je to těší, o změně, kterou do jejich života přineslo obrácení, o radosti, kterou máme v Bohu a z Boha.

Pro vývoj gospel music je důležitým datem rok 1908, Spirituály jsou starší, reflektovaly situaci otroků a po zrušení otroctví v roce 1865 se rozšířily i mezi „bílé“. Po r. 1925 době éra spirituálů jako takových pomalu končí a na její místo se dostávají nové hudební styly. Charakterem nejbližším je Gospel.

Další odpovědi
anonym

Pokud jde o ´žánr´ a důvod/y ´provozování´, žádný…
Liší se původem (spirituály vznikaly ponevíce jako lidové písně, často spontánně) a dobou vzniku (gospely se začaly objevovat až ve 20 století).

Pepa25

Podle mě jsou spirituály černošské písně a gospel je nadmnožina, může být i bělošský.