zjentek

Jak vznikají písně?

Nejprve se vymyslí hudba a ta se pak otextuje, anebo se nejprve složí text a ten se pak ozvučí nějakou melodií? Anebo je to jedno, jestli tak či onak?

Nejlepší odpověď
Drap

Dělá se tok i onak. Každý má jiný způsob a něco jiného mu vyhovuje. Dost často jeden píše text a druhy hudbu. Ani při tomto způsobu neni nijak určeno, co psát jako první v pořadí.

Další odpovědi
Justin1

Řekl bych, že záleží na tom, co se dřív podaří vymyslet. Pokud už existuje melodie nebo existuje píseň s jiným textem nebo s textem v cizím jazyce, dělá se text tak, aby pasoval na tu melodii. Pokud někdo chce vymyslet úplně novou píseň, tak možná přemýšlí nejdřív o textu, ale když má nápad na text, zkouší si ho různě zpívat, aby měl představu, kterým směrem by se píseň mohla ubírat.

Před delším časem jsem tu pokládal podobnou otázku: https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/sklada-se-nejdriv-melodie-nebo-doprovod