Luciášek32

z čeho se vyvinul blues…??a co to jsou halekácky? jestli to existuje

Nejlepší odpověď
fcoop

Blues je hudební styl, který vznikl v afro-americké otrocké komunitě v USA. Blues je světská hudba, vycházející z náboženských gospelů a spirituálů a je velmi výrazně ovlivněno africkou hudbou původních národů. Na rozdíl od spirituálů byl v původním blues kladen hlavní důraz na sólový zpěv. Časté bylo používání modelu zvolání-odpověď. Sólový hlas byl později doprovázen hudebním nástrojem, velmi často kytarou.Slovo blues v angličtině vyjadřuje depresivní, smutný stav, což charakterizuje i mnoho bluesových skladeb. Často se však objevují i skladby s veselým, žertovným či sexuálním obsahem.Blues dalo přímý základ jazzu, ragtimu, rock and rollu, rocku a dalším stylům západoevropské populární hudby a ovlivnilo i mnoho skladatelů vážné hudby.(Net)
Doplňuji:
Halekačky byly kratší opakující se popěvky, jimiž na sebe pokřikovaly pasačky při hnaní dobytka na pastvu a zpět. Případně si sdělovaly své dojmy. Halekání začínalo většinou skupinou slov, kterou na sebe upozornily, například: Hoja, hoja, helelo nebo dlouhým pronikavým zajucháním. Halekání se užívalo např. na Valašsku.
(Ukradeno z Odpovědí.cz)
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jaky-vyznam-maji-tyto-vyrazy