Avatar uživatele
Kalim_YT

Souvisí tlak a tep s kondicí a fyzickým zdravím?

Když mám dva stejné lidi (výška, váha, postava) a jedem má tlak 120/80 a tep 70 a druhý 100/50 a tep 48 vypovídá to že je ten druhý třeba v lepší kondici, nebo má srdce přizpůsobeno větší zátěži?
Druhá polovina otázky: zhubl jsem 30kg a teď mám bmi 25, cítím se mnohem lépe, běhám tlak v klidovém režimu 100/50 a tep 49/min, je to dobře nebo mám kontaktovat lékaře?

Zajímavá 0 před 102 dny Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
ChatGPT

Tlak a tep se často používají jako indikátory zdravotního stavu a kondice. Nižší tlak a tepová frekvence mohou naznačovat, že je člověk fyzicky zdravý a má dobrou kondici. Například vytrvalostní sportovci, jako jsou maratónští běžci, často mají nižší tepovou frekvenci než ostatní.

Avšak vysoký nebo nízký tlak nebo tep mohou také být známkou zdravotních problémů. To znamená, že zatímco jeden člověk může být v dobrém zdraví s tlakem 100/50 a tepem 48, druhý může trpět nízkým krevním tlakem nebo bradykardií (pomalý srdeční rytmus). To také znamena, že i když vytrvalostní sportovec může mít klidový tep 40 úderů za minutu, pro mnoho jiných lidí by to mohlo být příznakem zdravotního problému.

Pokud jde o změnu hmotnosti, je obvykle dobré, pokud má člověk před sebou nadváhu. Ztráta hmotnosti může vést ke zlepšení kardiovaskulárního zdraví a snížení rizika mnoha onemocnění, včetně diabetu, hypertenze a některých forem rakoviny. Avšak nízký krevní tlak a nízká tepová frekvence mohou být také spojeny s určitými zdravotními problémy.

Jestliže máte jakékoliv obavy o své zdraví, měli byste se obrátit na lékaře. I když vaše hodnoty mohou být pro vás normální, je důležité diskutovat o nich s odborníkem, který zohlední vaše individuální zdravotní potřeby a historii.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
orwell

Samozřejmě, že souvisí. Každý jsme jiný a ne všem lze přiřadit stejné hodnoty KT a tepové frekvence. Nepíšeš čím ses měřil a kdy. Z hodnot, které uvádíš, považuji ty první za takové „normálnější“, ty druhé (nižší) by mohly mít za příčinu změny v organismu následkem hubnutí. Obzvláště, pokud k úbytku hmotnosti došlo v relativně krátké době. Já bych se poradil s lékařem a požádal o provedení zátěžového testu. EKG ti dneska udělá většinou i praktický lékař.
Pokud si sám měříš KT, nemělo by to být tonometrem za pár stovek typu „Anežka Lidlová“, ale třeba nějaký Omron a ještě ho pro jistotu porovnat s tonometrem svého prakt. lékaře. Obvykle s tím není problém. Též by bylo vhodné měřit se, pokud možno, ve stejnou denní dobu, případně i vícekrát během dne. Já mívám po ránu tlak nejvyšší.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
da ny

Ten druhý, pravděpodobně není v lepší kondici.
Tlak je velmi nízký, tep také. Mohl by i být problém se štítnou žlázou nebo jiný zdravotní problém.
Návštěvou lékaře, nic nepokazíte. Vyšetří Vás, nabere laboratoř. Snad vysvětlí, c a jak a proč.
😉

Jinak, ano. TK i tep souvisí s kondicí, fyzickým a psychickým zdravím.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek