zjentek

Souhlasíte s A. Einsteinem?

„Nejkrásnější a nejhlubší pocit jaký může člověk zažít je poznat tajemno. To je základním principem náboženství, stejně tak jako veškerého seriózního úsilí v umění a ve vědě.“

Zdroj: https://citaty­.net/citaty/14649-albert-einstein-nejkrasnejsi-a-nejhlubsi-pocit-jaky-muze-clovek-za/

Nejlepší odpověď
annas

Je třeba citát brát v souvislosti s jeho autorem. Ale i tak se dá v něm najít kus pravdy …

„Je známý jeho výrok: "Věda bez náboženství je chromá, náboženství bez vědy je slepé“.

Prohlašoval, že pravé vědecké úsilí spočívá „na hlubokém náboženském cítění“. Roku 1932 prohlásil: "To nejhlubší a nejkrásnější, co může člověk prožít, je pocit tajemna. Ten je podkladem jak náboženství, tak i všeho hlubšího usilování ve vědě a umění.

Kdo to nezažil, připadá mi jako mrtvý, nebo přinejmenším slepý. Cítit, že za tím, co prožíváme, je skryto něco pro našeho ducha nedosažitelného, čeho krása a vznešenost nás zasahuje jen zprostředkovaně ve slabém odrazu, to je náboženství.

V tomto smyslu jsem náboženský. Stačí mi tušit v úžasu tato tajemství a pokusit se v pokoře zachytit duchovně omezený obraz vznešené struktury bytí.
https://www.te­ologicketexty­.cz/casopis/2005-2/Einstein-a-nabozenstvi.html

Také chápu náboženství jako něco tajemného,. Pravdu se nedovíme, jen vycházím z toho, že se lidé v minulosti domnívali, že někdo řídí jejich život či svět. Šířilo se dálo … pohled na svět se změnil … dříve to byl bůh, dnes tajemný vesmír …

Věda – když se objeví něco nového, je to senzace, cesta vpřed. V umění je to náš pohled na svět, který je někdy až magický při využití vlastní představivosti. Obraz, především abstraktní, je výtvorem duše, ducha umělce, je to jeho „tajemno“, které se snažíme pochopit.

Víra je pro člověka důležitá, byť nemusí být jen náboženská. Věda není v rozporu s vírou, jenže každá odpovídá na jiné otázky. Proč x jak.

Tajemné jsou i přírodní úkazy, které ovlivňuji i vědu i umění … . Osobně si myslím, že k poznání tajemna pomáhá i filozofie, buddhismus, věřícím náboženství … je možné si vybrat to tajemno, které člověku vyhovuje.

Náboženství a věda stojí vedle sebe, i když jejich základ je jiný, protikladný. Je to podle zákona filozofie – jednoty a boje protikladů.

Přece náboženství je i zdrojem poznání pro umění, ale i vědu. Napadá mě Grygar, která jako vědec je věřící …

Další odpovědi
Mc Merkurion

… ne …

ivzez

Až na to náboženství…

Kepler

Jak pro koho a v jak které oblasti. Pro vědce to jistě platí. Obyčejného človíčka tajemno moc nevzrušuje. Třeba v cyklu životních pravd zvanému Slovácko sa súdí/nesúdí si z toho dělají vyloženě dělají srandu. Je tam uveden název divadelní hry „Tajemný výbuch pod peřinú“. Fakt napínavé.