nyjono

Souhlasíte? Je opravdu čeština nejdokonalejší jazyk na světě?

https://www.y­outube.com/wat­ch?fbclid=IwAR3mI­Ey4lnX3SpAHAQ­mMwAWrdxyT02c6i9m­q04zz9ghfVziV­w8NWk3nF14w&v=d0tvSDCtS7­o&app=desktop

Nejlepší odpověď
annas

Asi před 2 lety se objevila otázka

„Který jazyk má nejdokonalejší gramatiku?“

Pode srovnávací jazykovědy je to sanskrt.

Magister, který v ukázce mluví, je překladatelem z tohoto jazyka, tudíž srovnává historii. Ale překvapilo mě, že chválí češtinu, ale užívá nesprávný tvar „bysme“.

Líbí se mně čeština,i když vidím, jak je často znevažovaná, vznikají nelogické formulce při stylizace, vlivem angličtiny atd. Nemluvím o pravopisu, je mně z toho občas smutno.

Už v době humanismu autoři ukázali, jak je čeština vyspělá. I když pak „upadala“, , přesto se opět pozvedla, jak o tom svědčí literatura 19. století.

Vzpomínám na staré mistry jazyka, jejich vyjadřování, stavbu souvětí, slovní zásobu atd. Např. Vl. Vančura, samozřejmě Karel Čapek a další jsou v současnosti nenahraditelní. Rovněž stará generace herců.

„A ještě musím pochválit tebe, tebe, česká řeči, jazyku z nejtěžších mezi všemi, jazyku z nejbohatších všemi významy a odstíny, řeči nejdokonalejší, nejcitlivější, nejkadencovanější ze všech řečí, které znám nebo jsem slyšel mluvit. Chtěl bych umět napsat vše, co dovedeš vyjádřit; chtěl bych užít aspoň jedinkrát všech krásných, určitých, živoucích slov, která jsou v tobě. Nikdy jsi mi neselhala; jen já jsem selhával, nenacházeje ve své tvrdé hlavě dosti vědomí, dosti povzletu, dosti poznání, abych to vše přesně vyjádřil. Musel bych žít sterým životem, abych tě plně poznal; doposud nikdo neshlédl vše, co jsi; ještě jsi před námi, tajemná, překypující a plná dalekých výhledů, budoucí vědomí národa, který vzestupuje.“ Karel Čapek

Více zde: https://nepovinna-cetba.webnode­.cz/news/karel-capek-chvala-reci-ceske/

Další odpovědi
autacek

„To je pak škoda, že jí používá tolik dementů.“ moc hezký koment.

Kepler

Jestli je nejdokonalejší nevím, ale každopádně je to jazyk velmi bohatý a poměrně složitý (zvláště pro neslovanské cizince). Nesmíme posuzovat dokonalost jen podle toho, ale kritérium může být i snadnost k jeho naučení. Jiný příklad: písmo. Latinka je jistě dokonalejší a jednodušší, než písmo čínské nebo japonské, i když je výrazově asi bohatší. Ale zkus se jej naučit, ten zatracený sypaný čaj…

Bobek 2

Nejdokonalejší asi ne. Ale v rámci západní civilizace patří spolu s několika dalšími zejména slovanskými jazyky mezi ty zachovalejší, zatímco angličtina mezi ty nejzdegenerova­nější – což je ovšem některým typům lidí bližší.

Mc Merkurion

… no, když to tvrdí i amíci: https://www.y­outube.com/wat­ch?v=zTZWvlOv8C8 … v tom videu jeden američan popisuje, jak čeština jedním slovem popíše to, na co oni potřebují celou větu …

Arne1

Rozhodně velmi bohatý. Možná k dokonalosti chybí fonetičtější zápis.
Zrovna nedávno jsme přemýšleli, jak by se dala do jiných jazyků přeložit slavná scénka Techtle nebo Mechtle 🙂

Kelt

Já bych s panem Kozákem docela souhlasil. Je to člověk, který ovládá několik jazyků a velice dobře, když z nich překládá. A dále čeština skloňováním podstatných jmen a změnou slovosledu umožňuje tvářnost jazyka. Ostatní jazyky jako angličtina, němčina, španělština ,francouzština a jiné mění předložku, člen ,ale jinak se nic nemění. Zvukově ani písemně. Možná nám výrok nějakého českého politika vypadá slabý, ale překládáte si zahraniční politiky a srovnáváte?

anonym

Jazyk, který charakterizují nelogické výjimky z výjimek všemožně porušovaných pravidel, že je nejdokonalejší 🙂 Ale jděte … podstatou jazyka a hlavní jeho úlohou je prostředek k obecnému porozumění a výměně informací a tady má čeština k dokonalosti velmi daleko, protože Vám ve světě nikdo rozumět nebude ať už česky blábolíte cokoliv. Je to tak ? No tak.

karikaki

Já si myslím že nejdokonalejšího jazyka neexistuje. sorry jstli mám chyby

nyjono

Annas > je česky správně: Líbí se mně čeština? Myslím to MNĚ.

annas

Ano. Líbí se mně čeština – 3. p. – tvar je správně.

http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?id=j%C3­%A1_1

nyjono

Ok, podle internetové příručky to je správně. V této větě se mi víc líbí tvar > mi.

Dochy

Souhlasím. Jak s tím, že je to správně, tak s tím, že se mi tam víc líbí „mi“ 😉

Existuje na to nějaké pravidlo? Tuším že ne…
„Líbí se mi čeština“, nikoli „mně“, ale
„Mně se líbí čeština“, ale ne „Mi se líbí čeština“

anonym

Nejdokonalejší je univerzální slovanština, viz https://youtu­.be/gU0O3PIIwA8 🙂

annas

Ad geOrge,

jazyk je přece pojítkem národa, znakem jeho kultury či vyspělosti. Maturitní zkoušky o tom moc nesvědčí.

To, že existují některé výjimky, je dokladem historického vývoje.

I když se jazyk vyvíjí, některé tvary zanikají, ale stále je ještě dost toho, co by se mohlo zjednodušit.

Čeština je nádherný jazyk, je stále živý, kdo si neváží jazyka, dělá hodně pravopisných chyb, které nejsou vždy z nepozornosti, ale z nevědomosti, neváží si sám sebe, i když je Čech.

Proč se cizinci učí češtinu na vysokých školách?

Bobek 2

Myslel jsem že na tom odkaze najdu toto: https://www.y­outube.com/wat­ch?v=8BpixH088xg