NJYN12

Může člověk nakupovat na internetových obchodech když mu je 12 let (bratranec se zajímá xD)

Nejlepší odpověď
Alesh

Může si 12letý bratranec jít do kamenného obchodu koupit třeba žvýkačky? V internetovém obchodě je to podobné.

Další odpovědi
Kelt

Nevím, ale tobě bych doporučil studovat pravopis českého jazyka.

ivzez

Na obchodech se toho nenakoupí, ale v obchodě ano.
I dvanáctiletý bratranec by se měl seznámit s obchodními podmínkami,
aby věděl, jak řešit případné reklamace apod.

anonym

Ano může, pouze eshopy s mládeži nepřístupnými produkty při registraci a objednávce řeší věk, jinak snad žádný.

rrihamirek1

12 let je tobe ty bratranče

Pepa25

Z pohledu práva je nezletilý „způsobilý k právním jednáním co do povahy přiměřeným rozumové a volní vyspělosti nezletilých jeho věku.“ (§ 31 Občanského zákoníku). V praxi to znamená, že i malé dítě si může koupit žvýkačku, ale ne třeba auto. Na internetu je trochu problém, že prodávající kupujícího přímo nevidí, ale zase jsou tu jiné filtry – je třeba odsouhlasit podmínky (takže dítě musí umět číst), zadat adresu (musí umět psát) a také zaplatit (mít platební kartu). Platí ochrana nezletilého: pokud by nějaké dítě něco na internetu naklikalo bez souhlasu rodičů, tak by mělo jít od smlouvy odstoupit i z tohoto důvodu. Na druhou stranu každé jednání zavazuje, takže jen tak něco zkoušet bych bratrancovi nedoporučoval. Zcela určitě má totiž nějakého zákonného zástupce (rodiče, poručníka nebo pěstouna), který je právě od toho, aby s ním probral, co může kupovat a co ne.