Avatar uživatele
Pokročilý

smlouva tak trochu jinak

Ahoj, toto bude trochu na dlouho. Minulý týden jsem se přes všechnu nevoli zúčasnil takového sezení. Skupina asi 8 lidí, kteří probírají takové záhady, mystika, nevysvětlitelné jevy atd. Já se tedy musím přiznat, že jsem těžký realista a materialista a ateista, takže když se začali probírat tyhle témata, tak jsem na ně koukal jak na magory. Najednou začali mluvit o ďáblu a smlouvě s ním. A tady začíná moje otázka na Vás. Na Googlu jsem nic kloudného nenašel, takže se obracím na Vás. Začali mluvit o upsání duše a s tím spojená moc, bohatství a tyhle výhody za to prý se mu musí sloužit a dělat nějaký věci. Můžete mi to prosím objasnit co obnáší tato smlouva? Je to vůbec realné? Není to náhodou placebo efekt? Jak se taková smlouva dělá ? Tady na zpovědnici je nejvíce lidí, takže kdyby s tím měl někdo, zkušenost, prosím reagujte na toto téma. Pořád mam pocit, že ty lidi byli naprostý magoři. Díky a hezký den

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Bronzový

Zabývat se záhadami, mystikou a (jak komu) nevysvětlitelnými jevy může být příjemná romantika. Je to tajuplné, okouzlující, nemusí se u toho moc logicky myslet - vcelku může jít o příjemně strávený relaxační večer. Průšvih začíná až, když se romantika začne zaměňovat za realitu. Nevím, zda k tomu na vašem sezení došlo, a jelikož to zjevně nevíte ani Vy, možná nebudete až tak těžký realista.
Tady sice neklečíte ve zpovědnici, ale dostal jste se na odpovědi.cz a tady se snaha odpovědět na dotazy čas od času objevuje. Každý odpovídá za sebe, podle svých názorů.
Slovo ďábel (διάβολος - pomlouvač, svůdce) je dnes, poněkud pohádkové, ale synonymum pro zlo. V dřívějších dobách si lidé představovali, že zlo ve světě působí konkrétní bytost. S takovou bytostí - ďáblem - prý bylo možno uzavřít smlouvu, že on splní nějaké Vaše přání, zpravidla takové, které je za daných podmínek nesplnitelné (stanete se králem, mistrem světa v džiudžitsu nebo popovou hvězdou) a za to Vy jemu odevzdáte svou duši. Odevzdat duši ďáblu znamenalo, že po smrti nepůjdete do nebo, ale skončíte v říši ďáblově, tedy v pekle.
Můžeme si to přeložit do modernějšího jazyka jako, že když dosáhnete něčeho nekalými prostředky, nedopadne to dobře. Používáte-li nekalé prostředky, děláte svět horším a ono se Vám to (ale bohužel i ostatním, nevinným) vrátí. A to už tady na Zemi. Půjdete ostatním nesprávným příkladem. Oni to odkoukají, možná že ani při takové nekalé konkurenci nebudou vidět jinou možnost jak přežít, a začnou jednat jako Vy. Svět se stane horším.
Upsat čertu duši znamená tedy zavázat se k něčemu pochybnému, co se na konec nevyplatí. Jednou "spolupracovat" s mafií neznamená jen mít nějaký momentální finanční zisk, znamená to také, že už nemůžete couvnout, už Vás má v hrsti, může Vás vydírat a pokud se jí znelíbíte tím, že se budete chtít vrátit ke slušnému životu, můžete jít pod kytičky. Nechat Vás naživu nemůže, protože byste na ni mohl něco prozradit. Totéž platí při zkoušení drog. Neodolal jste pokušení to vyzkoušet a najednou koukáte, že jste na nich závislý. Tomu říkám "smlouva s ďáblem" v realitě.
Co se dělo na vašem sezení víte Vy. Pokud tam chtěl někdo krví podepisovat, že bude sloužit ďáblu za moc a bohatství nejspíš má rád romantiku až příliš. Zda to má co společného s placebo efektem nedokážu posoudit. Hlavně si při tom dejte pozor, abyste náhodou nepodepsal, že na někoho převádíte svůj veškerý majetek.... ;-)

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

příště na taková sezení nechoď a
budeš se cítit líp, ti lidé byli magoři
a jistě i nějaká sekta, možná by tě
zlanařili do svého spolku tak to oni
dělají ! působí na slabé jedince co
se nechají, ale koukám to ty nejsi a
nepodvolil si se a udělal si dobře !
Doplňuji:
ještě k té smlouvě nevím co bych
řekla a co by měla obsahovat, ďábel
neexistuje a oni si ho vymysleli tak
co bys měl podepisovat to nedává
smysl nebo ano ..


Avatar uživatele
Pokročilý

Ano, byli to magoři. Jak chceš sepsat smlouvu s někým, kdo je pouze vymyšlený. Ty ji podepíšeš třeba vlastní krví, jak ji podepíše on, když není? A byla by smlouva platná dle občanského zákoníku? Toť další otázka, může být neexistující mýtus svéprávný a podepisovat smlouvy?
Doplňuji:
A v případě porušení smlouvy, ať už z tvojí nebo jeho strany, kdo by tuto při rozsuzoval? Boží soud? Ten nemá s ďáblem moc co dočinění, tak kdo?


Avatar uživatele
Stříbrný

Jedna technická: Tady nejseš na zpovědnici ;-)


Avatar uživatele
Bronzový

zpívá o tom Nohavica, má snad někdo pocit, že je to magor? Když něco nechápeš, nemusí to být nutně o tom, že je magor ten kdo o tom něco ví ;)

Zdroj: http://www.youtube.com/watch?v =4qOvd1E_i7I

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Volný čas a hobby

Zlatý Drap 1031
Zlatý annas 949
Zlatý quentos 889
Zlatý mosoj 566
Zlatý hanulka11 556
Zlatý led 513
Zlatý marci1 509
Zlatý gecco 433
Zlatý iceT 387
Zlatý panenka 367

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.