Kepler

Slunce je dárcem života na Zemi, dovedete si představit, že by taky mohlo být vrahem technologické civilizace?

Dokonce tím nejpravděpodob­nějším. V době, kdy elektřina byla ještě v plenkách, výboj koronární hmoty jen přerušil telegrafní spojení. Dnes vše funguje na elektřinu a elektroniku. Tak si to představte:

  • přestaly by fungovat elektrárny, tím pádem i dodávky vody, tepla, pohonných hmot, doprava, komunikace.
  • zkolabovaly by komunikační družice, GPS, letadla by padala z oblohy
  • následovalo by rabování obchodů a skladišť, střelba, chaos, mnoho mrtvých
  • najednou bychom měli jenom svaly, kam byste se uchýlili, abyste přežili?

Nashledanou ve středověku!

Odpovědi
zjentek

Já mám jenom svaly už dnes, čili na tu dobu jsem dobře trénovaný, tudíž připraven.
Nashledanou v lidsky přirozených podmínkách!

JežíšKristus

Proto máme pojistky a sekundární zdroje?
Slunce zatím zdaleka nevyužíváme tak, jak bychom měli.
O revoluci se snaží německá skupina DESERTEC. Rozmístění solárních panelů pouze na malé části Sahary dokáže pokrýt energetické náklady pro celý svět (a Rusové nebudou mít co žrát).
https://www.de­sertec.org/
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Desertec
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Desertec#/me­dia/Soubor:DE­SERTEC-Map_large.jpg
Otázka je, kolik zemí (Rusko, Čína, muslimské země Blízkého Východu, Indie…) bude chtít Německu zabránit ve výstavbě. Poměrně to evokuje postup německé armády při stavbě železnice Berlín-Bagdád před 1. světovou válkou. Není nemyslitelné, že by třetí světová válka nemohla nastat kvůli energetické převaze, válka je přeci vždy o zdrojích…

tvaruzekcz

Survivalista by měl být připraven na různé situace kolapsu společnosti… Ale musí mít vybavení (univerzálním nástrojem je mačeta), zásoby potravin a nějakou hotovost.

Ametyst

Tím nejpravděpodob­nějším vrahem jsou hloupé fanatické ideologie. Vždyť už teď je technologický pokrok popírání vývoje: elektřina, ten starý vynález, bude cenovým luxusem. Spalovací motory s co nejčistšími výfukovými plyny skončí. Moderní technologie slouží hlavně ke šmírování lidí.

JežíšKristus

https://www.y­outube.com/wat­ch?v=UwDovy4CU­kY&ab_channel=DE­SERTECChannel

Kepler

A jak by se ta saharská elektřina přenášela do zbytku světa. I k tomu je třeba elektřiny…