flow

Slovo Volyně

Jak se dá odůvodnit tvrdé y po l?

Nejlepší odpověď
annas

Pravopis tohoto vlastního jména si prostě musíte zapamatovat – tak uvádějí Pravidla.. Pravopis souvisí s historickým vývojem.
Doplňuji:
Ač nerada, musím opravit ocko. Slovo Volyně nesouvisí s volem, ale jde o staoslovanské slovo wolyn = vlhká, mokrá země.

Další odpovědi
anonym

Je to jméno obce. Odůvodňovat ji vyjmenovanými slovy nelze. Můžeme se jen dohadovat, že její původ měl něco společného s voly. Prostě jsou slova ustálená, kde pravopis poněkud pokulhává za logickými vysvětleními a poučkami.
Doplňuji:
Ještě mne napadlo, že by tu mohla být souvislost s Volyňskou gubernií v Bývalém Rusku. Jestliže toto město nese název podle ruské Volyně, potom musí respektovat i psaní tvrdého y po slabice l. Je však polemické, co z toho tu bylo dříve. Tak daleko do historie se bude problém dostat.

mosoj

Jé, je. Moje rodné město ! Ani mně nepadlo že by se tam mělo psát něco jiného.
Ale to s těma volama je dobrý !!!

annas

Ad ocko. Není žádný problém dostat se do historie, jak se zmiňujete. Uvedla jsem pravděpodobný původ slova. Je to daleká historie, ale srovnávacími metodami jazykovědci zjistili původy, významy slov atd. Slovo je i v polštině, jmenuje se tak jeden ostrov v Baltském moři. Na Ukrajině najdeme rovněž Volyni.
Vás etymologie nezajímá, jak uvádíte u svých odpovědí. O to nejde. Ale tazatele i ty, kteří odpovědi čtou, ano. Někdy opravdu záleží na tom, jaký má slovo původ.

anonym

Ad Annas – má-li mít obec něco společného s voly, tak to také často zanemená, že původní osada mohla být jejich chovem proslulá a proto dasla tomuto místu jméno. Samozřejmě i Vaš vysvětlení je pravděpodobné.

anonym

V podstatě ale jde především o pravopis názvu (to bylo předmětem dotazu) a u toho jsme se snad obě shodli, nebo to vnímáš jinak?

anonym

V podstatě ale jde především o pravopis názvu (to bylo předmětem dotazu) a u toho jsme se snad obě shodli, nebo to vnímáš jinak?

annas

Česká Volyně vznikla kolem roku 1240, ukrajinská Volyň je starší. Podobnost pojmenování může být jen čistě náhodná.
Ukrajinská Volyň je jednou z prvních nejstarších osad. Nebudu vysvětlovat, jak spolu žili Slované v období praslvoanském, kdy se rozčlenili atd. Jen opakuje, že základem je praslovanština, z níž vznikly slovanské jazyky.
Nebudu se rozepisovat, protože …

annas

Povídám si tady pro sebe. Nevadí. Volyň je ukrajinské město, i když určitou dobu byla dnešní Ukrajina pod správou Ruska, nejdéle pak Polska. Ukrajinsky se město píše s měkkým i – Волинь. Střediskem Kyjevské Rusi byl Kyjev a Novgorod.

anonym

http://smileys­.smileycentral­.com/cat/11/11_12_13­.gif