vodník

kdo zdůvodní pravopis

než odpovíte,ověřte si,že je pravda,že se slovo"plitký" a „plytký“ vyskztuje v obou verzích.Co je ale správně-obě podoby?

Nejlepší odpověď
annas

V Pravidlech českého pravopisu je slovo plytký uvedeno ve vyjmenovaných slovech po „l“, proto jediný správný pravopis je psaní s tvrdým „y“.
Zopakujte si vyjmenovaná slova ze stránky

Zdroj: http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?id=100

Další odpovědi
Katusa

Slovník spisovné češtiny (Acedemia, 1978)zná pouze plytký s Y, takže bych usoudila, že je to jediný správný tvar

quentos

Podle PČP je slovo „plytký“ jednoznačně v obou významech s tvrdým y.

Marunka2

Našla jsem toto: „plitký“ je slovensky a znamena to cesky „plochý“

napriklad plitký tanier = plochý talíř.

České slovo obdobného významu se píše tvrdým Y.

Džuls

Dovolím si pridať názor do tejto diskusie, lebo má zaujala otázka. Som Slovenka a slovo ,,plytký" u nás poznáme len takto, ako som ho napísala. Overiť si to môžete v Pravidlách slovenského pravopisu- používa sa aj : ,, plytkejší, plytší, plytko( príslovka), plytkosť, plytvať( neurčitok). Toto slovo je možné použiť vo význame, napr. plytký tanier, hrniec, pohár, alebo plytký človek- človek s nízkymi hodnotami, plytkosť rozhovoru- nezmyselný rozhovor, trápny, bez hlbšej myšlieky.

hanulka11

plytký rozhovor -dá se říct, že je to povrchní rozhovor

plitký talíř . nebo plitká nádoba- mělký talíř a mělká nádoba
ale našla jsem, že se používá obojí v tomto významu

fg

Pomocí Hanče

vodník

nesouhlasím s odpovědmi těch,kteří tvrdí,že ve slově "plitký se jednoznačně má psát ypsilon.Já tvrdím přesný opak,a ptám se tedy,proč toto slovo není ve slovech vyjmenovaných.

vagra

Vodníku, ono tam přece je .
L: slyšet (slyšitelný, slýchat, nedoslýchavý), mlýn (mlynář, mlýnice), blýskat se (blýsknout se, zablýsknout se, blýskavice, blýskavý, blyštět se), polykat (zalykat se), vzlykat (vzlyknout, vzlyk, vzlykot), plynout (uplynout, rozplynout se, rozplývat se, splynout, splývat, oplývat, vyplývat, plynulý, plyn, plynný, plynárna, plynoměr, plynojem), plýtvat, lysý (lysina, lyska, Lysá, Lysolaje), lýtko, lýko (lýčí, lýčený (tj. lýkový), lýkovec, lýkožrout), lyže (lyžovat, lyžař), pelyněk, plyš, slynout, plytký, vlys (vlýsek, vlysový); Volyně.

vodník

Vagro,máš pravdu,už jsem to zjitil nezávisle na tvé odpovědi.Dodávám, že v době , když jsem byl na základní škole tam tehdy ještě nebylo slovo plytký ani Volyně a vlys.