DanielaP

Slovní úloha na roztoky

Máme za úkol vypočítat nasledující rovnici.
Mořská voda obsahuje 5 procent soli.Kolik kg destilované vody musíme přidat ke 40kg mořské vody,aby obsah soli klesl na 2 procenta.Nechci,a­by jste to za mě vypočitali,ale chci jen pomoc,abych to pochopila.
Doplňuji:
Díky,mě ale nejde o vysledek,ale o vysvětleni.Přes­to děkuji

Nejlepší odpověď
mosoj

Nevím co jste se již učili a nebo ne.

První řešení:

Toto se běžně počítá za pomoci směšovacího ( křížového) pravidla. Nebo ze směšovací rovnice což je stejné.
Nevím jak to tady půjde graficky znázornit.

Máme 40 kg 5 % roztoku soli a
x kg 0 % dest. vody

Ze směšovacího pravidla zjistíme poměr smíchání mořské vody s destilovanou, aby jsme dostali výslednou koncentraci 2 %

5% 2
2%
0% 3

Odečítá se křížem mezi levou částí a prostřední hodnotou.

K získání 2 % roztoku tedy potřebujeme vzít dva díly mořské vody 5 % a 3 díly dest. vody.

40 kg jsou dva díly ( jeden díl je tedy 20 kg)
tedy 3 díly dest vody je 60 kg

K získání 2 % roztoku ze 40 kg 5% potřebujeme tedy přidat 60 kg dest. vody.

Zkouška : získáme celkem 100 kg roztoku ve které bude 2 kg soli tedy 2% roztok.

Ty dva kg soli jsou už v těch 40 kg 5 % roztoku. (40×5)/ 100

Druhé řešení je trojčlenkou "
Jedná se nepřímou úměrnost.

40kg 5%---- 40 kg 5% roztoku
x kg 2%----- x kg 2% roztoku
Dáme do poměru ( pozor , nepřímá úměra) a vypočteme jako rovnici o jedné neznámé.
x/40 = 5/2
x = (40×5)/2
x = 100 Kg

bohužel to tady automaticky zarovnává k levé straně.

Zřejmě budete používat tento způsob výpočtu.

Další odpovědi
Miroslavst

Já bych řekl, že 16 kilo vody.
Vypočítal jsem to 40/5*2 ale nevím jestli je to dobře.
Jestliže 40 MV má 5% soli a chci mít jen 2% soli, tak 40 vydělím pěti a vynásobím dvěma. To co mi vyjde, doleju. Ale jak říkám, třeba je to špatně.

GangstaHelper

Já bych řekl, že 60kg…

5% z 40kg je 2. Ve vodě je tedy 2kg soli.

my chceme ale, aby bylo ve vodě 2% soli.

kolik vody (i se solí) potřebujeme, aby se 2kg=2%?
100kg.

2 ze 100 = 2%

Takže 100kg

Ke 40kg tedy přidáme 60kg vody.

(pozn. Postup výše je tzv. úvaha, bohužel mi to teď nemyslí, takže se na čistě matematický postup nezmůžu. I takovýto postup je ale správný.)