Slovacky tanec-Verbunk,kde a kdy vznikl?Diky

Pardon-skocilo mi to tam 2×.

Nejlepší odpověď
annas

V rámci ehmotného světového kulturního dědictví UNESCO zapsán mužský tanec verbuňk z Moravského Slovácka. Je to vůbec poprvé, co se na tento seznam Česká republika dostala.
Mužský sólový, skočný, improvizovaný tanec se staletou tradicí, doprovázený zpěvem – tak charakterizují verbuňk odborníci. Počátky verbuňku spadají do 18. století, kdy jej tančili mladí odvedenci na vojnu.

„… když se ještě násilně verbovalo na vojnu, jako projev vzdoru a trochu i zoufalství těch chlapců. Má ale i řadu jiných funkcí, je to projev vitality a na druhé straně i radosti, když se verbovalo při hodech a tanečních zábavách. Chlapci se samozřejmě předváděli jako vynikající tanečníci. Má to ale i trošku erotický podtext,“

Zdroj: http://www.ra­dio.cz/cz/rubri­ka/udalosti/ta­nec-verbunk-z-moravskeho-slovacka-byl-zapsan-na-seznam-unesco