kosticz

Šířil Galileo Galilei ve sředověku Fake News?

V roce 1610 Galileo Galilei prohlásil, že Mléčná dráha je hvězdokupa, což mu vyneslo pronásledování inkvizicí.

Nejlepší odpověď
Kepler

Galileo nežil ve středověku, ale v renesanci. Pronásledování od inkvizice mu vyneslo něco úplně jiného. Že je Mléčná dráha hvězdokupa nikdy netvrdil, ani nevěděl, co to je. Galileo pozoroval Mléčnou dráhu považovanou dosud za mrak a zjistil, že se skládá z velké spousty hvězd namačkaných na sebe tak těsně, že se ze Země jeví jako mrak. Co je to galaxie, taky netušil. Než vypustíš zase nějaký svůj fake news, tak si to laskavě ověř. Bože, takové cinty musím číst pořád…

Další odpovědi
Edison

O rozdílu mezi fakenews a kvalifikovaným názorem jsem tu už psal. Tak si to taky uvědom. Krom toho on měl pro svá tvrzení kvalifikované důkazy odpovídající době a míře poznání. Myslíš, že to byly fakenews??

DoTazatel

Samozřejmě… kdo kdy viděl, že je Země kulatá nebo že by rotovala, hm? :'D
To byl takový nezbedný šiřitel hoaxů. Tehdy ještě nebyl facebook ani jiné sociální sítě, proto na to šel chytře a vydával prohlášení a psal knihy, ve kterých ty fakenews šířil… právě proto ho chtěli upálit, bylo to krapet drsnější než dnes.

A stejně si stál za svým, i když si vymýšlel. „A přece se točí.“
:DDD

@Kepler, no renesanci lze započítat do pozdního středověku.
Ale máš recht.

metro

Nešířil, protože „fake news“ neexistují. Existují pouze nepravdivé, zavádějící či klamavé zprávy.

Kepler

DoTazatel: já myslím, že nástup renesance začal už s Leonardem da Vinci a novověk začal objevem Ameriky. Nebo ne?

DoTazatel

No renesance začala víc jak sto let před da Vincim. Kdy úplně skončil středověk je sporné, nejčastěji se uvádí jako datum pádu Byzantské říše (dobytí Konstantinopole), pak objevení Ameriky anebo když Martin Luther přibil ty svoje teze (to se jako datum udává nejmíň).
Ale ono je to celkem jedno. Já osobně to stejně dělím zvlášť na středověk a pak renesanci. Možná spíš záleží na prostředí… Někde mohla být Renesance hned od začátku 14. století (Itálie) a někde až od konce 15. století. Stejně tak se středověkem – někde skončil dřív, jinde o dost později.

Novověk je od 17. století :P